Esileht » Online » Online artiklid »

Urmas Viilma: uus luteri kiriku juht Saue linnast

15.12.2014 | | Rubriik: Online artiklid

26. novembril valis kirikukogu EELK kümnendaks peapiiskopiks Urmas Viilma. 41-aastane mees on elanud ning õppinud Sauel, osalenud seal kooliteatris ning leidnud tee vaimuliku ametisse.

Harju Elule annab EELK Konsistooriumi kantsleri ja Tallinna Piiskopliku Toomkiriku õpetaja ametit pidav Urmas Viilma intervjuu 10. detsembril. Jõululaupäevani jääb kaks nädalat. Konsistooriumimajja kostavad nii Toomkiriku kellalöögid kui ka Pika Hermanni tornist lipu langetamisel mängitav “Mu isamaa on minu arm”.

Valimise päevast on möödas kaks nädalat. Kuidas on vahepealne aeg Teie jaoks möödunud?

Aeg on läinud väga huvitavalt. Kõigepealt olen saanud palju tähelepanu, millega ma seni kokku ei puutunud. Nüüd hakkab tavarütm juba sisse tulema. Ma ei ole veel ka peapiiskop, vaid valitud peapiiskop. Ametisse seatakse mind alles järgmise aasta 2. veebruaril. Praegu täidab EELK juhi ülesandeid piiskop Einar Soone.

Keegi Eesti olümpiavõitjatest on märkinud, et kuldmedal võrdub riigi tasandil presidendi ametiga. Kas peapiiskopi ametit võib ka võrrelda ilmalikus tähenduses presidendi omaga?

Jah. Me võime nii öelda küll, kui mingeid paralleele tuua. Loomulikult mitte üks ühele. Aga amet koondab endas teatud riigipea funktsioonid, teatud Riigikogu esimehe ja tegevjuhtimises ka teatud peaministri omad.
Aga kirikus on ka teisi ameteid. On kantsler ehk kirikujuhi n-ö parem käsi, on piiskop või piiskopid ja assessorid ehk ministrid.

Edasi loe Harju Elust.

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)