Esileht » Online » Online artiklid »

Urmas Viilma: surnuaiapüha traditsioon sobiks UNESCO maailmapärandiks

24.06.2018 | | Rubriik: Online artiklid

Oma ainulaadsuses võiks kaaluda surnuaiapühade traditsiooni kandmist UNESCO maailmapärandi nimekirja, leiab peapiiskop Urmas Viilma.

Jaanipäev on olnud eestlaste jaoks läbi ajaloo oluline tähtpäev. Lisaks sellele, et jaanilaupäev on võidupüha, mälestame jaanipäeva paiku paljudes paikades üle Eestimaa peetavatel surnuaiapühadel ka oma esivanemaid, loeme hingepalveid oma lähedaste eest, kelle Issand on taevasesse koju kutsunud.

Surnuaiapühade tava on midagi väga eestlaslikku, kuigi sarnaseid viiteid esivanemate asutamisest nende kalmudel leiame ka teiste soomeugri rahvaste ja hõimude juurest. Oma ainulaadsuses võiks kaaluda surnuaiapühade traditsiooni kandmist UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Selle väga eripärase tava on eestlased endaga kaasa võtnud ka Austraaliasse, Kanadasse, USAsse, Siberisse, Abhaasiasse, Rootsi ja kõikjale mujale üle maailma, kus eestlased kogukondi moodustavad. Teised rahvad seda kommet sellisel kujul ei tunne ega praktiseeri, eriti seda osa esivanemate kultusest, mis on seotud haudade regulaarse korrastamise ja küünaldega katmisega.

Edasi loe ERR Uudistest.

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)