Esileht » Online » Online artiklid »

Urmas Viilma | Eutanaasia ei ole valuvaigisti!

06.06.2017 | | Rubriik: Online artiklid

Õhtuleht küsis Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku seisukohta eutanaasia seadustamisest. Vastab EELK peapiiskop Urmas Viilma:

Eutanaasiat ehk inimese elu tahtlikku enneaegset lõpetamist ei pea lubatavaks ükski kümnest Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikust, sealhulgas Eesti Evangeelne Luterlik Kirik. Miks? Sest elu on kingitus, ning püha selle algusest lõpuni. Nõnda ei ole inimesel õigust otsustada ei enese ega ka kellegi teise elu lõpetamise üle. Inimese elu hoidmine alates eostumisest emaihus, kuni viimase loomuliku hingetõmbeni on seotud armastusekäsu täitmisega. Me armastame Jumalat kui elu kinkijat ja inimest kui ligimest, kellele teine inimene ei tohi tekitada mingit kahju. Eesti Vabariigis on igaühe õigus elule kaitstud ka Põhiseadusega (PS § 16), kus on sätestatud, et meelevaldselt ei tohi kelleltki elu võtta.

Eutanaasia toetajate peamised argumendid lähtuvad nende endi sõnul halastusest ja armastusest kannatava ja parandamatult haige või surija vastu. Küünilisemad eutanaasia toetajad ei häbene rõhutada aga seda, et eutanaasia on ühiskonnale kordades odavam kui inimeste eest hoolitsemine nende eluõhtul. Nõnda ei näe eutanaasia eestkõnelejad lahendust inimese elukvaliteedi parandamises, vaid inimese kõrvaldamises koos kõigi temaga kaasnevate probleemidega. Kannatuste lõpetamise asemel valitakse pigem kannataja lõpetamine. Seda põhjendatakse armastuse ja halastusega.

Edasi loe Õhtulehest.

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust! (Ps 66:20)