Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Urmas Karileet seati Käsmu koguduse õpetajaks

16.12.2015 | | Rubriik: Kirikuelu

Urmas Karileet on Käsmu kogudusega seotud olnud viis aastat.
Arhiiv

70aastaseks saanud Käsmu kogudusel on ajaloo esimene päris oma õpetaja, kes Käsmus kohapeal elab.

Esimest korda koguduse ajaloos hakkavad Käsmus olema jumalateenistused igal pühapäeval. Seni alates 2010. aastast kogudust diakonina teeninud Urmas Karileedi (57) laulatus kogudusega toimus 22. novembril, kui piiskop Einar Soone koos assessor praost Tauno Toompuuga seadsid ta ametisse. Kaasa teenis diakon Tõnis Tamm Lüganuse kogudusest.
Osalesid kolme naaberkoguduse vaimulikud, jutlustas Tauno Toompuu, kes teenis kogudust hooldajaõpetajana viimasel viiel aastal. Laulsid Käsmu kiriku ansambel ja Tallinna Toomkiriku Katedraali ansambli liikmed. Tervitusi anti edasi Tallinna Toomkoguduselt, naaberkoguduste esindajatelt Loksalt, Kuusalust ja Ilumäelt.
Urmas Karileet lõpetas 19. juunil kiitusega EELK Usuteaduse Instituudi, saades teoloogiamagistri kraadi. 15. septembril sooritas ta pro ministerio eksami ja tunnistati preestriordinatsiooni vääriliseks. Pärast preestriordinatsiooni valis Käsmu koguduse nõukogu Urmas Karileedi koguduse õpetajaks.
7. oktoobril 1945. aastal kirjutasid 21 Käsmu inimest Põldmäe talus alla koguduse asutamise ja registreerimise avaldusele, kogudus registreeriti ja tema sünd kinnitati 29. detsembril. Koguduse 70. aastapäeva tähistati 18. oktoobril, siis õnnistati selle aasta «lõikus» – kiriku küttesüsteem ja kirikukellade helistamise süsteem. Kohal oli ka piiskop Einar Soone.
«Elektrilist kirikukellade helistamise süsteemi võib lugeda üheks sünnipäevakingiks kogudusele. See hakkab külarahvale teada andma teenistustest ja talitustest ning aja kulgemisest,» annab teada Vihula valla septembrikuine koguduste leht.
Aasta esimese kaheksa kuuga on koguduse liikmeskonda lisandunud 20 uut liiget, neist üheksa leeriõnnistuse ja üheksa ristimise läbi. Käsmu koguduse liikmete arv on saanud suuremaks Käsmu küla elanike arvust, annab koguduste leht teada.
Peale Käsmu koguduse on õpetaja Urmas Karileet asunud teenima ka Peterburi Jaani eesti kogudust, keskmiselt kord kuus. Esimesed muljed rahvuskaaslaste teenimisest on head. Vaimulik meenutab, et novembrikuisele jumalateenistusele järgnenud vestlusringis tulid mitmed teenistusel osalenud Peterburi inimesed meenutama oma seoseid Lahemaa ja Käsmuga ning palusid edastada tervitused selle kauni maanurga inimestele.
Eesti Kirik

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)