Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Unustatud teosed jõuavad kuulajateni

25.08.2021 | | Rubriik: Kirikuelu

Kuulutusnädala raames 13. augustil Nõo kirikus toimunud kontsert oli osa ilusast projektist.

Kirikuõpetaja ja helilooja praost Mart Jaanson on seadnud eesmärgiks tutvustada laiemalt meie unustatud vaimulikku muusikat, mida on harva või üldse mitte esitatud. Ta on teatri- ja muusikamuuseumi arhiivist välja otsinud heliloomingut, mis pärineb sõjaeelsest ajast ja on arhiivi seisma jäänud. Ent tegu on kõrgetasemelise heliloominguga, mis väärib tutvustamist.

Juba Valga praostkonna laulupäeval aastal 2013 kanti valikkooriga ette keerulisemaid teoseid, mis eeldasid keelpilliorkestri ja koolitatud muusikute osalust. Mõttega laiendada laulupäevade publikut loodetakse kasvatada ka kirikumuusikute järelkasvu. 

Paljud pole võib-olla kuulnudki Tallinna konservatooriumis oreli- ja kompositsiooni-

klassi lõpetanud ning Tallinna pommitamisel hukkunud Juhan Jürme (1896–1943; fotol) nime, kuid said nüüd tänu Jaansonile, praostkonna projektkoorile ja Karijärve keelpilliorkestrile kuulata tema teost „Tõsta ennast kõrgeks, Jehoova“. Teos on kirjutatud segakoorile, keelpilliorkestrile ja orelile ning põhineb Taaveti 21. laulul. Teos sündis 1924. aastal, kuid pole teada, kas ja millal seda teost on varem esitanud. 

Samas koosseisus on varasemalt esitatud Johannes Hiobi kantaati „Lunastav kannatus“ ja Aleksander Lätte kantaati „Rändaja ja tähed“ ning laiendatud koosseisuga Johan Tam-

verki kantaati „Üksipäinis“. Neist kaks esimest on salvestatud ning praegu töötatakse veel Tamverki ja eelnimetatud Jürme heliteose kallal, mida plaanitakse ette kanda oktoobris Pärnu Eliisabeti ja Tartu Jaani kirikus. Aeg on aga selline, et kindlaid lubadusi välja ei käida. 

Kui kõik korda läheb, on advendiajaks oodata uut heliplaati.

Rita Puidet

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)