Esileht » Uudis » Esileht »

Unistus on saanud tõeks

09.09.2015 | | Rubriik: Esileht

Nädal enne taaspühitsemist sai Tartu Pauluse kirik suursündmuseks viimast lihvi. Rita Puidet

Tartu Pauluse kogudus saab sünnipäevaks tohutu kingituse – seitse aastat kestnud kiriku ehitustööd päädivad pühitsustalitusega.
Kui aastal 2005 loodi kiriku taastamiseks sihtasutus, oli neid, kes uskusid nii suuremahulise ja kalli ettevõtmise teostumisse, vähe.
Ent peaaegu hullumeelsusena tundunud plaan, millele paluti Jumala õnnistust, on ometi õnnestunud ja Tartu Pauluse kogudus kutsub sel laupäeval, 12. septembril kell 10 külalisi ja linnarahvast osa saama Eliel Saarineni projekti järgi valminud kiriku taaspühitsemisest.
Välja on saadetud 400 kutset, suures kirikus on aga 1100 istekohta, kinnitab koguduse abiõpetaja Kristjan Luhamets. Kui palju inimesi võiks kirikusse üldse mahtuda, selgub tõenäoliselt püha talituse ajal.
Nädal enne pidulikku toimingut valitses suures hoones veel töine meeleolu, kuigi selgelt tajutav oli pidupäevaeelne ootus ja ehk ka väike ärevus. Kõik peab ju valmis saama ja olema ehk piinlikultki puhas.
Maja ees oli koha sisse võtnud tõstuk ja käsil oli peaukse kohal paiknevate akende pesemine. Maja taga demonstreeris oma ilu sadakond valget roosi, aga siingi jagus veel tegemist.
Kogu kiriku ümbrus on saanud uue kujunduse ja võin vaid maastikuarhitekte kiita taimede valiku ja leitud lahenduste eest. Sealt leiab erilisi õunapuid, toompihlakaid ja rododendroneid. Nii et kirikusse tulijad võiksid võtta aega ka välisega tutvumiseks.
Kuigi kirikut taastanud sihtasutus on lasknud korda teha ka kiriku kõrval asuva linnale kuuluva parkimisplatsi, soovitan linlastel avajumalateenistusele tulles võimalusel auto siiski koju jätta.
Muidugi tekitas kõige rohkem uudishimu valminud altar ja altarimaal, kuid altaritaies jäi minul veel nägemata. Soomlase Kuutti Lavoneni kuus altarikapi moodustavat maali olid tõesti juba kohal, ent ootasid transpordiks pakituna alles kohalepanekut.
Kirikusaali paigutatud seitse robotkaamerat seisid hetkel jõude, kuid tänu nendele saab internetikeskkonnas youtube.com vaadata koguduse jumalateenistusi.
Pühitsemistalitust, mille viib läbi peapiiskop Urmas Viilma koos teiste piiskoppidega, saab samast vaadata otseülekandena.
Samal õhtul kell 19 on kirikusaalis avakontsert, ettekandele tuleb Rudolf Tobiase oratoorium «Joonase lähetamine», mida juhatab Neeme Järvi.
Kiriku taaspühitsemisest teeb ülekande ka ETV ja see läheb eetrisse pühapäeval, 13. septembril kell 13.10. Koguduse jumalateenistused toimuvad pühapäeviti kell 10.
Rita Puidet

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)