Esileht » Online » Online artiklid »

Üleskutse kirikukellade helistamiseks

22.08.2015 | | Rubriik: Online artiklid

23. augustil möödub 76 aastat Molotov-Rippentropi Pakti ja selle salaprotokollide solmimisest, millega lepiti Natsi-Saksamaa ja Noukogude Liidu vahel kokku omavahelises mojupiirkondade jagamises Euroopas ja Balti riikide annekteerimises. Et juhtida maailma tähelepanu sellele pool sajandit varem toimunud Hitleri-Stalini sobingule moodustasid ligemale kaks miljonit inimest  1989. aasta 23. augustil Tallinna, Riiat ja Vilniust ühendanud 600 kilomeetri pikkuse katkematu inimketi ning alates 2009. aastast tähistatakse kogu Euroopas 23. augustit kommunismi ja natsismi ohvrite mälestamise päevana.

Mälestuspäeva väärikaks tähistamiseks pöördus Eesti kirikujuhtide poole Tallinna abilinnapea linnapea ülesannetes Taavi Aas palvega helistada sel päeval Eestimaa kirikutes mälestuskelli. Ühtlasi tegi ta ettepeneku luua sellega uus traditsioon, mille kohaselt voiksid igal aastal 23. augustil heliseda ühel ajal koigi kolme Balti riigi kirikute kellad.

Pöördusin ettepanekuga Läti peapiiskop J?nis Vanagsi ja Leedu piiskop Mindaugas Sabutise poole ning olen saanud vastuse, et Läti ja Leedu luteri kirikud ühinevad mälestuskellade helistamise üleskutsega.

Seoses sellega palun 23. augustil kell 19.00 helistada koikides kirikutes, kus see on voimalik kommunismi ja natsismiohvrite mälestuseks kirikukelli.

Õnnistussooviga

+Urmas Viilma

Peapiiskop

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)