Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Üle jõe vabadusse

30.09.2015 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Vähemalt minu jaoks päädis möödunud nädal uudisega Eston Kohveri Eestisse jõudmisest.
Nautides sooja sügisilma olin laupäeval ametis koduste toimetustega, nõnda ennastunustavalt, et unustasin isegi tavapärase huvi maailmaasjade vastu. Meediamürale loodushääli eelistades viibisin vabatahtlikult valitud infosulus. Omamoodi piksenooleks osutus telefonikõne. Eaka sugulase hääl värises ärevusest oma rõõmu minuga jagades. Rõõmu, mille tõi äsja kuuldud uudis meie kaitsepolitseiniku Eestisse jõudmisest. Vanaproua ega minagi ei tunne Eston Kohverit isiklikult. Kumbki meist ei tunne kedagi ka Kohveri lähedastest. Samuti ei tea me tavakodanikena üksikasju kogu selle rahvusvahelise üldsuse meeli erutanud sündmusest. Aga meie rõõm on suur ja ehe, sest näeme Kohveri vabastamises näidet Eesti riigi võimekusest ja ennekõike sellest, et üks ülekohtune ja inimlikke katsumusi nõudev tegu on leidnud heastuse.
Sügisandide salve kandmine jäi katki. Püüdes hommikupooliku «kaotatud aega» tagasi teha, sisenesin internetiavarustesse. Vaatasin, ja mitu korda, Venemaa uudistekanalite filmitud videoklippi sellest, kuidas toimus meie kaitsepolitseiniku Eston Kohveri vahetamine riigireetur Aleksei Dresseni vastu Piusa jõge ületaval sillal. Midagi sümboolset oli selles sillal toimuvas sündmustikus. Mida võis Kohver tunda üle jõe ühest riigist teise kõndides, mõtlesin endamisi. Treenitud närvikavaga kaitsepolitseinikuna ei lubanud Kohveri kehakeel ei piiri ületades ega ka hiljem Tartus antud pressikonverentsil just palju oletada. «Mul on väga hea meel taas kodumaal olla,» ütles nelja väikese lapse isa pressiruumis, lisades juurde tänu kõigile, kes teda on toetanud. Minister Pevkur andis enda kuuereväärilt Kohverile üle kollase lindiga rinnamärgi, mida oli Eston Kohveri toetuseks kandnud.
Sünkroonis päevakajaliste sündmustega meenusid mälupildid möödunud sügisest, kui teade Eesti-Vene piiril juhtunust uudistesse jõudis. Sarnaselt mõnegi teise meediaväljaandega käis ka Eesti Kirik toona olukorda meie kagupiiril uudistamas ja sai üksikasjaliku ülevaate sellest, kuidas Eesti ja Venemaa vahelist kontrolljoont korrastatakse, võsast välja puhastatakse. Et niisama lihtsalt poleks enam võimalik midagi ega kedagi üle piiri toimetada.
Liina Raudvassar

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)