Esileht » Uudis » Uudised »

Üksmeeles sünnib ilusaid asju

22.06.2021 | | Rubriik: Uudised
Kiriku põhjalöövis paljastus seal kunagi olnud akna koht. Koguduse arhiiv.

Kui ilm soosib, lõpetatakse juulis Tallinna Püha Vaimu kiriku fassaaditööd ja võetakse tellingud kiriku ümbert ära. Tööd oreli juures aga jätkuvad.

Tallinna üks vanemaid (toomkirik on sada aastat vanem), aga kõige väiksem keskaegne kirik teeb läbi uuenduskuuri. Kogudus taotles toetust fassaadi remondiks juba viis aastat tagasi ja nüüd täitubki koguduse unistus. Vanematelt piltidelt on hästi näha, et vana hoone eenduvad pinnad on tõesti mustunud. Eesti Kirikus kirjutasime remondi algusest aprillis.

2008. aastast juhatuse esimehe ametis olev Ülle Gunin ütleb, et OÜ Oma Fassaad töömehed on tööjärjega jõudnud kiriku lõunalöövini. Korrastatud on aknaraamistik ja uksealuste kivide aluspind. Kiriku uksed tehakse korda siis, kui tellingud on maha võetud.

Kõigile suureks üllatuseks paljastus aga põhjalöövis peidus olnud krüpti aken, mis nüüdki krohvikihi alla peitu läks.  

Kuigi koguduse omaosalus on suur – 11 600 eurot –, võeti risk, et suudetakse see tasuda. Ülle Gunin ütleb, et kogudus on uhke selle üle, et pole kunagi pangalaenu võtnud. Tööd tegev firma on restaureerinud näiteks Toompea lossi läänefassaadi ja Padise kloostri varemed. Projektijuht Martin Kärner on arvanud, et tööd Püha Vaimu kiriku juures lõpetatakse juuli keskpaigaks, kuid palju sõltub ilmast. Tööde ametlik lõpptähtaeg on 31. august.

Kiidusõnadest puudust pole

Fassaaditööd pole aga pühakoja juures ainukesed. Kaks aastat tagasi algas linna toetusel Eesti ühe suurema oreli remont. Meister Olev Kents on remontinud orelipuldi ning korda teinud esimese manuaali ja jätkab tööd teisega. Koguduse organistid Olga Gams ja Kristiina Hoidre kiidavad meistrit ja kinnitavad, et pill laulab nüüd teistmoodi. Olgu öeldud, et sellel August Terkmanni orelil aastast 1929 on  neli manuaali ja 72 registrit.

Suurim tänu kuulub muidugi Issandale, et tornikiivri põlengu ajal 2002 kevadel ei saanud kannatada kiriku orel ega ka Bernt Notke altar, mille konserveerimise ja uurimisega tegeleb praegu Eesti kunstiakadeemia töörühm eesotsas Hilkka Hiiopiga. Projekti on toetanud muinsuskaitseamet ja Tallinna linnaplaneerimise amet ning projekt jätkub veel mõni aasta. Ootame põnevusega uurimistulemusi. Projekti üheks eesmärgiks on esitleda kogutud infot moodsas keeles ja nii tutvustada erakordset kunstiteost laiemalt maailmas.

Ülle Gunin ütleb, et Püha Vaimu koguduses on hea meeskond: ta on saanud alati nii nõu küsida kui oma arvamust avaldada. „Oleme rahul olnud kõigega, mis me oleme loonud,“ sõnab ta, mõeldes ka koguduse juures tegutsevale lastehoiule. 

Mai viimasel pühapäeval olid koguduses nõukogu valimised. Üles oli seatud 16 kandidaati, nõukogusse valiti 13 inimest. Nõukogu esimeseks ülesandeks sai juba ülejärgmisel päeval valida kogudusele juhatuse esimees, kellena jätkab Ülle Gunin. Palju jaksu talle selles ametis.

Rita Puidet


Kogudus on tänulik annetajatele, kes toetavad kiriku remonti. Selleks on EELK Tallinna Püha Vaimu kogudus avanud konto EE272200221060085051. Selgitusse tuleks kirjutada sõna „Fassaad“.

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)