Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ükskord jõuab järg ka kirikuni

11.06.2014 | | Rubriik: Kirikuelu

Keila kirik ja kirikuaed oma vanade ristide ja kabelitega pakub uudistajale huvitavat pilti. Lisaks on käsil Ääsmäe kabeli remont.

Harjumaa suurim maakirik seisab oma kohal sajandeid, olles saanud praeguse välimuse 19. sajandi keskpaigas. Nüüdseks on ta üsna kehvas seisus ja vajab ennekõike uut katust. Uhke ja väärikana seisab ta kirikuaias, kuhu 19. sajandi teises pooles kerkis mitu kabelit. Kokku on kirikuaias kuus hoonet, neist mitu suure kihelkonna mõisnike matmispaigana.
Kuna kabeleid ei saa tänapäeval enam nende algses funktsioonis kasutada, on kogudusel raske neile kõigile rakendust leida. Ent midagi tuleb nendegi ehitusmälestistega ette võtta, et need ei laguneks. Õpetaja Marek Rootsi sõnul on kogudus esitanud taotluse kolme kabeli remondiks. Et kabelitel on muinsuskaitseameti kaudu saadaval toetusel eelarves eraldi rida, siis on toetust ka saadud ja praegu on käsil Ääsmäe kabeli restaureerimine.
Ääsmäe mõisnike von Glasenappide kabel ehitati 19. sajandi II poolel keldrikabelina klassitsistliku stiili jäljendusena. Selle välisseinad on paekivist ja tellistest ning pealt krohvitud. Kabeli juures töötav Rändmeistri töömees Viktor Erm näitab vanu pilte, kust nähtub, et kui kabelit 40 aastat tagasi krohviti, oli see üsna lagunenud.
Nüüd vahetatakse välja lagunenud kivid, tehakse kivikarniis ja pannakse hoonele uus katus. Alles siis saab krohvimisele mõelda. Nii nagu sellele kabelile, tegi ka Ohtu mõisa kabelile renoveerimisprojekti osaühing Mõisaprojekt. Avariilises seisus kabel sai kaitsva varikatuse 2010. aastal.
Kolmest toetust saanud kabelist on valmis stiililt taluarhitektuuri meenutav ristkülikukujulise põhiplaaniga võib-olla 18. sajandi lõpus püstitatud kabel, mis samuti renoveeriti aastal 2010. Kogudus on tänulik, et kabelite restaureerimine on teoks saanud ülemäärase pingutuseta. Restaureerimist on toetanud ka Keila linn.
Õpetaja Marek Roots loodab siiski rohkem «Kristuse müüridel istuda» ja ootab, et kui kogudus tähistab viie aasta pärast oma 800. aastapäeva, on kirikul uus katus. Eeltööd selle nimel käivad.
Rita Puidet

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)