Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Uksed avas veebi kirikulaulu kool

25.11.2020 | | Rubriik: Kirikuelu

Kohe algav kirikuaasta on toonud võimaluse õppida pühalaulu interneti vahendusel kirikulaulu koolis (psalmus.eu), õpetab dr Eerik Jõks.

Internetis avatud järk-järgult uuenev videomaterjalidel põhinevas õpikeskkond on saanud nimetuse kirikulaulu kool. Hetkel on YouTube’i keskkonnas Eerik Jõksi (fotol) kanalil saadaval EELK jumalateenistuste käsiraamatule tuginevad õppematerjalid esimeseks ja teiseks advendiks. Videod on umbes tunni pikad ja suunatud advendiaja ettevalmistamisele. Juba tegutsevad kirikumuusikud ja vaimulikud saavad soovi korral materjalide abil sisustada jumalateenistusi meie emakeele unikaalse keelemuusikast võrsuva kirikulauluga, ent neid saab kasutada ka individuaalseks Jumala kiitmiseks.

Kodulehe andmeil on muusikateadlane, laulja, helilooja ja dirigent Eerik Jõks nüüd ka veebi jõudnud pühalaulu õpetanud 2012. aastast Tallinna Kaarli koguduses pühalaulu koolis. „Pühalaul“ on mõiste, mida dr Jõks soovitab kasutada pühakirja teksti süvenenud, palvemeelse, keele eripära arvestava ja enamasti ühehäälse muusikalise lausumise kohta.

„Psalmide lausumine jumalateenistusel on teadaolevalt üks vanemaid liturgilisi traditsioone. Lausumise all pean silmas lugemise ja laulmise kokku liitmist nõnda, et mõlemast võetakse parim,“ ütleb dr Jõks esimeses videos. Õppematerjalid on praktilist laadi eesmärgiga, et iga videoga saaks omandada uut kirikulaulu. Kodulehel on saadaval ka alla laetav noodimaterjal.

Pühalaul on välja kasvanud Eerik Jõksi huvist keskaegse ladinakeelse ühehäälse kirikulaulu vastu ja selle õppijailt ei eeldata lauluoskust, eelnevat laulukogemust ega isegi mitte viisipidamist. Vanusepiiri ei ole. Ainsaks eelduseks on soov süveneda pühakirja tekstidesse ning avastada ja arendada endas pühalaulu annet.

Kätlin Liimets

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)