Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Üks usk, üks tõde

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Õpetustel Riias rõhutas dalai-laama õppimise tähtsust ja seda, et kõigil on potentsiaal rahu arendada. Lahendused tulevad inimese seest, mitte väljast. Kätlin Liimets

10.–11. oktoobril toimusid Riias Tiibeti vaimse juhi Tema Pühaduse XIV dalai-laama Tenzin Gyatso õpetused Baltimaade ja Venemaa budistidele.

Baltikum sai osa Nobeli rahupreemia laureaadi budistlikest õpetustest teist korda, esimest korda käis dalai-laama Riias õpetusi andmas kahe aasta eest. Kohtumine, mis toimus Skonto hallis, oli kokku toonud pea 5000 osavõtjat ning selle organiseerisid Läti ja Venemaa budistlikud organisatsioonid.
Eestist võttis organiseeritult õpetustest osa Roy Strideri eestvedamisel kaks bussitäit huvilisi. Eestikeelset sünkroontõlget tegi Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi ja Eesti-Tiibeti Kultuuriseltsi liige Laur Järv.
Õpetuse sisu oli dalai-laama enda valitud ja keskendus 7. sajandi India budistliku õpetlase, poeedi ja hilisema Nalanda kloosterülikooli õpetaja Dharmakirti teose «Pramanavarttika» teisele peatükile, mis põhjendab budismi põhiõpetusi.
Õpetuste sissejuhatavas osas rõhutas dalai-laama inimkonna ühtsust ja vastutustunnet: «Oleme kõik ühesugused inimolendid. Me ei soovi kannatada, soovime õnne. See ühendab. Vale on teha eristusi rahvuse või maailmavaate pinnal. Oluline on arendada uskude harmooniat.»
Dalai-laama ütles, et tuli õpetama budiste: «Kui oled kristlikust traditsioonist, siis järgi seda, uskkonda vahetada pole alati hea mõte, see tekitab emotsionaalset segadust. Isiku tasandil on oluline jääda oma usu juurde ja seda intensiivistada. Üks usk, üks tõde.» Neile, kes olid usku vahetanud, pani ta südamele, et tuleb oma endist maailmavaadet austada, sest needki õpetused aitavad paljusid.
Kätlin Liimets