Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Üheskoos tähistati Vabadussõja aastapäeva

01.02.2019 | | Rubriik: Kirikuelu

Vaimulikku sõna jagasid praost Mart Jaanson ja isa Sakarias Leppik.
Sandra Saar

Sada aastat tagasi vabastati Vabadussõjas Helme ja Tõrva ning seda tähistati pidulikult 24. jaanuaril.

Õhtu hakul koguneti Helme kiriku õue, teiste seas Valgamaa praost Mart Jaanson, õigeusu preester Sakarias Leppik, Vabadussõja ajalugu uurinud Viljandi muuseumi direktor ajaloolane Jaak Pihlak, aga ka Tõrva linnapea Maido Ruusmann.
Rongkäigus suunduti Helme kalmistule, kus paikneb Roobe lahingu mälestusrist. Langenud sangareid mälestasid vaimulikud ja andsid au omavalitsuse juhid. „Me peame hindama ja mälestama neid mehi, kes olid nõus meie kodumaa eest surma minema,“ sõnas linnapea.
Tõrva ja Helme vabastamise on romaani „Nimed marmortahvlil“ kirjutanud Albert Kivikas. „Piirduti siis ainult maakuulamisega, kuna patarei õhtupoolikul pommitas Tõrva alevit, kus kohalikkude elanikkude teadete järgi pidi asuma terve polk punaseid. /—/ „Tõrva juba võetud, kas sa siis ei näe, et me tüki maad Tõrvast mööda oleme?“ Nüüd märgati tõesti, et Helme kiriku torn, mis ennist oli paistnud kõrvalt, oli jäänud nüüd juba hulga maad nende selja taha,“ kirjutas autor romaanis.
Südamlikust sündmusest osavõtjaid ootas kirikusaalis soe tee ja kohv suupistetega. Praosti peetud mälestuspalve pani kuulajaid mõtlema igavikule ja kutsus usaldama oma elu Jumala hoolde. Sündmust ilmestasid Tartu puhkpilliansambel ja Nõo koguduse meeskoor.
Rahvuslikku eneseteadvust virgutasid EV 100 juhtrühma esimees Toomas Kiho ja Kaitseliidu Valgamaa maleva Helme üksikkompanii pealik nooremleitnant Riho Karu.
Rita Puidet

Tema on andnud sulle teada, inimene, mis on hea. Ja mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)