Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Üheskoos pühi tähistamas

18.01.2019 | | Rubriik: Kirikuelu

Jõululaulude laulmine ja piparkookide jagamine Keila raudteejaamas oli kohalike adventistide, baptistide ja luterlaste ühine ettevõtmine. Internet

Mitmes Eesti linnas on kujunenud tavaks, et erinevatesse konfessioonidesse kuuluvad kristlikud kogudused korraldavad jõuluajal ühiseid ettevõtmisi.

Näiteks Rakvere on meil tuntud linnana, kus konfessioonidevaheline koostöö juba aastaid heal järjel olnud. erinevad kogudused on üheskoos korraldanud koguni kirikupäevi, mis on toimunud detsembri alguses ja väldanud terve nädala. Tänavu jäid need ära, küll aga toimus esimesel advendil Rakvere luteri kirikus oikumeeniline jumalateenistus.
Viljandis seevastu peeti oikumeenilist jumalateenistust kolmekuningapäeval. Teemaks oli „Meie kingitused Eestile“, võõrustajaks sedapuhku kohalik baptistikogudus ja osavõtjate seas esindajad luterlikest, Elu Sõna, Uue Elu ja nelipühi kogudustest. Jutlustas kohalik pastor Allan Helde ning muusikaga teenis kaasa EELK Viljandi Pauluse koguduse segakoor.
Allan Helde sõnul on põhjust oikumeenilise koostööga Viljandis igati rahul olla. Vaimulikel on tavaks kohtuda kord kahe kuu tagant. Muude oikumeeniliste ettevõtmiste seas mainib Helde advendiküünla süütamist, vabariigi aastapäeva tähistamist ja palvushommikusööki.
Keilas aga kogunes tosinkond kristlast luterlikust, baptistlikust ja adventkogudusest 17. detsembri õhtul raudteejaama, et rongilt tulijaid jõululauludega tervitada, neile luteri pühapäevakooli laste valmistatud piparkooke jagada ning jõuluõhtuks kirikutesse kutsuda.
Anne Burghardt EELK Keila Miikaeli kogudusest selgitab, et see ettevõtmine on juba traditsiooniline, kuid luterlased võtsid sellest osa esimest korda. Ühislaulmine kestis poolteist tundi, mõnedki möödujad jäid seda kuulama ning paar inimest isegi ühines lauljatega. Pea kõik rongiga saabujad võtsid piparkoogid tänuga vastu. Ettevõtmine lõppes lühikese ühispalvega. „Üritusest jäi hinge soe tunne ja kindlasti jätkame selle traditsiooniga ka järgmisel aastal,“ kinnitab Burghardt.
Oikumeeniline koostöö rohujuure tasandil jätkub aga ka pärast pühi. Nimelt toimub traditsiooniline alliansspalvenädal, mida korraldab Eesti Evangeelne Allianss. 7.–20. jaanuarini peetakse selle raames seitsmes linnas kokku 32 jumalateenistust.
Rain Soosaar

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)