Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Tuuleväljad ja neil käijad

19.03.2014 | | Rubriik: Kultuurielu

Roland Tõnisson, kirjanik ja endine EELK vaimulik, esitles 22. veebruaril oma uut raamatut «Tuuleväljad».

Teos koosneb kümnest lühiloost, mis on mõeldud täiskasvanud lugejale elu ja inimeste üle mõtisklemiseks.

Tuuleväljade sünd
Raamatu viimane lugu «Kõige algus» oli autori esimene kirjanduslik töö, millega ta tegi algust juba 2004. aasta jaanuaris. Toona ei olnud tal veel plaanis kirjutada raamatu jagu tekste, vaid kirja sai pandud see, «mis sees kripeldas».
Ka ülejäänud üheksa lugu on tugevalt autori enda kogemustest ja sümpaatiatest mõjutatud, inspiratsiooni sai Tõnisson nii õpinguaegadest, varasemast töökogemusest, külastatud linnadest kui ka armastatud autoritelt. Näiteks lugu «Kuidas August Talinas autot toomas käis» põhineb suuresti Tõnissoni enda perekonnas ringelnud lool südikast vanaonust.
«Haigetest ja tervetest» on seotud tema enda töökogemusega haiglas, «Kaabu» sai alguse juba ülikooliaegsest vestlusringist. Iga loo lõpus on ka selgitavad daatumid, mis valgustavad aegu ja hetki, mil lugu sai kirja pandud. Mõne loo puhul on neid isegi mitu, sest kirjatükk on pooleli jäetud ja hiljem jälle üles korjatud ning lõpuni viimistletud.
Pealkirja sai raamat autori ühe luuletuse järgi, mis tema jaoks seostub Jumala Vaimuga, mis puhub sealt, kust ise heaks arvab, just sinna, kus seda enim vaja on.

Lihtsad lood, lihtsad inimesed
Raamatu lühilugude tegelased paistavad silma oma lihtsuse ja tabavusega. Oluline on kontakt ja sündmused, mida lugude tegelased kogevad. Väga erinevad ajakontekstid ja keskkonnad tagavad raamatule universaalsuse – kõigile on midagi mõtlemiseks. «Suur peitub lihtsas ja lihtne suures. Meie elu koosneb nii pisikestest kui suurtest juhtumitest, erinevatest inimestest, ning ka meie võime olla erinevatel eluetappidel hoopis isevärki,» selgitas Tõnisson.
Just lühilugude formaadi valis autor seetõttu, et eelistab öelda võimalikult vähesega võimalikult palju. «Elus on koht kõigel – n-ö eepostel kui ka lühidialoogidel –, kuid sõnade rohkus ei taga veel mõtte sügavust.»
Mitmes lühiloos mängib rolli ka usk ja kirik. See on Tõnissoni jaoks ühtaegu nii igapäevane kui igavikuline teema: «Vormime oma hinge igapäevase eluga, ka argieluga. Sageli olen pidanud end Looja ette seisma pannes häbenema, palju harvemini on olnud endast rõõmu.
Oluline on see, et me tunnistaksime meie elu igavikulisust, kestvust. Tunnistaksime Jumala Vaimu olemasolu iseendale ja teistele. Meie argielugi ei ole midagi muud kui valmistumine Jumala palge ette ilmumiseks.»
Diana Tomingas

Roland Tõnisson
Sündinud 22.9.1968.
Õppinud EELK Usuteaduse Instituudis, Audenteses.
Töötanud EELK vaimulikuna aastatel 1997–2004.
2007. aastast teenib Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikus diakonina, teenib võimaluse korral ka Helsingi kogudustes.

Pildigalerii:

Õnnis on rahvas, kelle Jumal on issand, rahvas, kelle tema on valinud enesele pärisosaks! (Ps 33:12)