Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tutvus baltisaksa kunstnikuga

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Märjamaa valla raamatukogus on veebruari keskpaigani avatud Friedrich Ludwig von Maydelli (1795–1846) tööde  näitus.

Tulevane mitmekülgne kunstnik, kujur ja arhitekt sündis 10. detsembril 1795 Läänemaal Teenuse mõisas, osales Napoleoni-vastases sõjas, õppis Tartu ülikoolis õigusteadust ning ülikooli esimese joonistusõpetaja Senffi juures joonistamist. Ta on õppinud Saksamaal puulõikekunsti ja rajanud Tartus Vene riigi esimese puulõiketöökoja.
Maydelli töödest võiks nimetada Põlva kiriku altarimaali «Ülestõusmine» ja Saarde kiriku vana altarimaali «Kristus Õlimäel». Tõenäoliselt pärineb temalt ka Kõpu kiriku altarimaal «Laske lapsukesed minu juurde tulla». Ta on teinud kavandid Oleviste kiriku sisustuse uuendamiseks pärast pühakoja põlemist.
Teadaolevalt on kunstnik teinud ka Tartu Jaani kirikusse altarimaali, mis hävis 1944. Näituse koostaja Loit Lepalaan otsib kõnesolevast maalist fotot ja oleks tänulik, kui selle olemasolust antaks talle teada Kullamaa kultuurimajja.
Friedrich von Maydell oli Tartus ka piibliseltsi sekretär, vaeste abistamise ühingu juhataja ja õpetatud eesti seltsi liige.
Loit Lepalaane sõnul on näitusel väljas 20 digitaliseeritud tööd Kullamaa kihelkonnamuuseumi fondist: portreemaalidest, Oleviste kiriku kavanditest ja vasegravüüride sarjast «50 pilti Venemaa lääneprovintsi ajaloost».
Kunstnikku tunnustades ütleb Lepalaan: «Maydell  juhtis kohaliku raamatuillustratsiooni välja diletantismi radadelt. Tema  vasegravüüride  pildisari oli  ja on Eesti ajaloo esimene  süstemaatiline illustreering ning omab suurt ajaloolis-kultuuriloolist väärtust.» Tuntud ja tunnustatud baltisakslane suri 18. septembril 1846 koolerasse.
Tulevikus peaks Maydelli loomingu digikogu näha saama Kullamaa kihelkonnamuuseumi peamajas Maydelli toas, kahe aasta pärast peaks aga trükis ilmuma Maydelli monograafia.
13. oktoobril 2012 avati kunstnikule Kullamaa kirikuesisel platsil mälestussammas.