Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tütarlasteansambel võeti kuninglikult vastu

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Võru praostkonna tütarlasteansambel ning juhendaja Kristiina Nagel, õpetajad Tiit Pädam ja Urmas Nagel, Ave Kägo ja Gustav-Leo Kivirand Jakobi kiriku altari ees. Erakogu

Võru praostkonna tütarlasteansambel Läte käis oma esimesel välisreisil Rootsis.

Võru praostkonna muusikatöö sekretäri Kristiina Nageli algatusel ja eestvedamisel alustas 2013. aastal tegevust praostkonna tütarlasteansambel.
Praostkonnas on küll läbi aegade tegutsenud erinevaid muusikakollektiive, kui seesugune noortest koosnev ansambel oli seni puudunud. Loodud ansambli liikmed on 10–17aastased noored kolmest praostkonna kogudusest: Räpinast, Kanepist ja Põlvast. Ansambel kannab nime Läte.
«Sümbolina tähendab läte puhtust ja siirust, kõike seda, mida üks noor inimene võiks oma hinges kanda,» ütleb ansamblile nime panija Kristiina Nagel. Kahe tegutsemisaasta jooksul on esinemisi olnud üle Eesti nii kirikutes kui vaimulikel laulupidudel. Laulmisega on teenitud kaasa jumalateenistustel.
EELK Stockholmi koguduse esimees Maie Martinson ja õpetaja Tiit Pädam tegid tütarlasteansamblile ja Räpina koguduse õpetajale Urmas Nagelile küllakutse Stockholmi. Kutse võeti hea meelega vastu ning tänavu oktoobris sai teoks reis, millest kaks päeva veedeti Stockholmis. Tegemist oli ansambli esimese välisreisiga, mida kogu seltskond elevusega ootas.
Rootsi pealinnas võttis koori vastu Stockholmi koguduse õpetaja Tiit Pädam, kellega koos tutvuti Stockholmi vaatamisväärsustega. Külastati Vasa muuseumi, ühte suurimatest turismiatraktsioonidest Rootsis ja kogu Euroopas. Jalutati Stockholmi kuningalossi juures.
Pärast ringkäiku oli reisiseltskond kutsutud õhtusöögile Eesti Seenioride Kodusse Gröndalis. Keha kinnitatud, esines kohalikele ansambel Läte. Kogu ruum täitus lauluga. Eestikeelseid laule kuulates kerkis nii mõnelegi kuulajale meelde nostalgiline mälestus möödunud aegadest Eestis. Lauljad võeti vastu soojalt ja südamlikult. Räpina koguduse õpetaja rääkis ansambli loomisloost ning elust ja ettevõtmistest Kagu-Eestis. Väärikas eas publik tundis suurt huvi Eestis toimuva vastu. Külalistele Eestist kingiti heliplaat rootsikeelsete jõululauludega.
Stockholmi koguduse organist Gustav-Leo Kivirand tutvustas meile Gröndali ja Liljeholmeni piirkonda. Temaga vesteldes saadi ülevaade sealse koguduse tegemistest ja kuuldi mõndagi huvitavat elust Rootsi Kuningriigis.
Lõikustänupüha jumalateenistus toimus Stockholmi Jakobi kirikus, mida kasutab teiste koguduste kõrval ka eestlaste kogudus. Teenistusel teenisid õpetaja Tiit Pädam, külalisõpetaja Urmas Nagel ning organist Gustav-Leo Kivirand. Noored esinesid lauludega. Pärast teenistust oli kirikus kaetud kohvilaud suupistetega, mida seltskond kirikulisi oli hoolsalt valmistanud. Ühises osaduses vesteldi ning jagati muljeid noorte esinemisest.
Reisiseltskonna järgmine peatuspaik oli Stockholmi Eesti Maja, kus tegutseb mitmeid organisatsioone. Stockholmi koguduse juhatuse esimees ning õpetaja rääkisid maja ajaloost. Majas asub ka koguduse kantselei, õpetaja ametiruum ning Rootsis ilmuva Eesti Päevalehe toimetus.
Rootsis veedetud aega ja kõiki abivalmis inimesi meenutades lausus Urmas Nagel reisi viimasel päeval: «Meid võeti kuninglikult vastu.» Tõepoolest, nii see ka oli. Kogu reisiseltskond on väga tänulik kõigile, kes aitasid reisi korraldada.
Ave Kägo,
Põlva koguduse sekretär