Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Turvalisus ja tänulikkus ei ole enesestmõistetav

20.01.2016 | | Rubriik: Ühiskond

Leelo Tungal ütles, et oma ülikoolilinnaga on tal säilinud hea kontakt. Sirje Semm

Taliharjapäeval kõneldi traditsioonilisel Lõuna-Eesti palvushommikusöögil turvalisusest.

Kuuendat aastat järjest oli Atlantise restorani Tartus kutsutud Lõuna-Eesti maakondade ja linnade poliitika-, majandus-, haridus-, kultuuri- ja usuelu esindajad. Kutsutud kõnelejateks olid õpetaja Urmas Petti ja kirjanik Leelo Tungal. Hommikusööki juhtis piiskop Joel Luhamets.
Koosviibimise auesimees on Tartu linnapea Urmas Klaas. «Eesti on turvaline paik elamiseks ja meie rahvas hindab seda väga. Kuid turvalisus ei ole iseenesestmõistetav. Selle nimel tuleb tööd teha ja vaeva näha. Ise panustada, et vastu saada,» ütles Urmas Klaas.
Haigevoodis Urmas Petti kõne luges ette piiskop. Mõistujutt saamlasest ja soomlasest, kel alati kiire, pani kuulajad mõtlema. Kui me oma elus ja tegevuses ei näe mingit mõtet, võiksime tagakambris sängi heita – nagu tegi saam, kui tal väga kiire hakkas – ja tegevusetust harrastada ning palvetada. Et me kiirkäigul oma elu elades ei peaks tõdema, et oleme «enda ümber toimuvat justkui sõitvast autost vaadanud», nagu täheldas Urmas Petti.
«Rasketel aegadel toitsid meie turvatunnet läbi sajandite säilinud pereväärtused, olude kiuste alles hoitud ja edasi arendatud kultuur, emakeel ja sügavalt usklikel lisaks muule ka lootus Kõigekõrgema abile,» väljendas Leelo Tungal ja küsis minevikku viidates, kas oskame ühte hoida vaid rasketel aegadel.
Enne veel, kui üheskoos meieisapalvet loeti ja KLPR 450. laulu «Hoia, Jumal, Eestit» lauldi, ütles tänu- ja eestpalve Tartu praost Ants Tooming.
Muusikat tegid Risttee baptistikogudusega seotud noored muusikud eesotsas Da­niel Viinalassiga.
Sirje Semm

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)