Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Tunnustus väärikale muusikule

07.06.2019 | | Rubriik: Persoon kaasajast

EerikHenn2Pensionipõlve pidav endine kutseline laulja, muusikapedagoog, hääleseadja ja Tallinna Jaani koguduse organist Henn Eerik (84) pälvis EELK Teeneteristi III järgu ordeni.

Tallinna Jaani koguduse abiõpetaja Arne Hiob jagab, et Henn Eerik on igati väärt seda tunnustust: „Kohtun temaga siiani reedeti. Ta on hea organist, väga huvitav vestluspartner, lausa lugude varasalv ja sõbralik inimene. Tema võrratud meenutused vääriksid salvestamist.“
Henn Eerik ütleb telefoniintervjuus elujõust pakatava häälega, et läheb kindlasti nelipühal Tallinna toomkirikusse autasu vastu võtma ja et on väga meeldiv, et pannakse tähele: „Käin siiani vajadusel organiste asendamas,“ sõnab ta, lisades, et harjutab korrapäraselt reedeti hommikul Tallinna Jaani kiriku orelil oma rõõmuks. „Samal ajal toimub Jaani kiriku koristamine. Olen kümme aastat või rohkem neile mänginud. Arvan, et selle autasu asja need koristajad üles võtsidki,“ sõnab usutletav, huumorinoot hääles.
Ent kuidas Eesti rahvusmeeskoori, Eesti Raadio segakoori ja kvarteti RAM3 asutajaliikmest, kes aastakümneid (1970–2001) oli ka muusikapedagoog Georg Otsa nimelises muusikakoolis, sai kiriku töötegija? Henn Eerik on Kagu-Eestist Vastseliinast pärit. Seal käis ta ka leeris 1958. aastal. Orelimänguarmastus sai alguse Räpina kirikust, kus tunnustatu õpetaja Silla ajal juba 1950ndatel käis orelit harjutamas.
1975. aastal kutsus Jaani kiriku tollane organist Endel Kink ta oratooriumikoorile orelisaatjaks. „Ükskord enne ülestõusmispühi tollane organist Helju Roos kukkus ning murdis käeluu ja mind paluti asendama. Nõnda see algas. Olin organistiks aastatel 1982–1992. Hiljem olen ka aidanud, et mitte kaotada sidet pilli ja kogudusega,“ sedastab Henn Eerik.
Kätlin Liimets

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust! (Ps 66:20)