Esileht » Uudis » Esileht »

Tunnustus ustavuse eest

27.06.2018 | | Rubriik: Esileht
Tarto

Enn Tarto Tartu Peetri kirikus koos abikaasa Pireti ja poeg Ilmariga.
Liina Raudvassar

Kirikule osutatud teenete eest anti jaanipäeval, 24. juunil Tartu Peetri kirikus koguduseliikmest vabadusvõitlejale Enn Tartole üle EELK Teeneteristi III järk.

Pühapäevase jumalateenistuse alguses kõrget kiriklikku aumärki üle andes toonitas Tartu praostkonna praost ja Peetri koguduse õpetaja Ants Tooming, et tal on suur au Enn Tartoga igal pühapäeval kirikus koos Jumalat teenida.
Inimesega, kes on jäänud oma vaadetele truuks ka siis, kui selleks tuli ohvriks tuua oma vabadus ja isiklikud hüved. Praost nimetas, et on tänuväärne, et Enn Tarto ka oma kannatusaegadel, kinnipeetavana vangilaagris ustavalt eestlasi jumalateenistustele koondas.
Pärast jumalateenistust olid kõik huvilised palutud kiriku kõrvalruumi kuu sünnipäevalastele kaetud kohvilauda, kus aukülalisteks oli Teeneteristi kavaler Enn Tarto koos abikaasa Pireti ja poeg Ilmariga.
Üllatuskülalisena koosviibimisele saabunud piiskop Joel Luhamets pöördus Tarto poole: „Sarnaselt Ristija Johannesega valmistasid sa teed meie riigi taastamiseks. Ütlesid välja ka kibedaid tõdesid, mis kõigile toona ei meeldinud. Johannesest läks sul paremini – pead otsast ei võetud, aga palju puudu ka ei jäänud. Suur tänu, et oled ustav olnud. Ka rasketel aegadel. Et oled ise tulnud ja teisi kutsunud jumalasõna juurde kirikusse.“
Praost Tooming meenutas, et mõte esitada Enn Tarto kirikliku aumärgi saajaks pärineb õp Margit Nirgilt, kes on Ilmar Tarto, Ennu ja Pireti poja ristiema.
Oli mõte, et Enn Tarto ühe tuntuma Eesti vabadusvõitlejana saaks kirikliku tunnustuse just tänavu, mil tähistame Eesti Vabariigi 100. aastapäeva, sest tal on suured teened Eesti riikliku iseseisvuse taastamises.
Kirikuvalitsusele saadetud esildises nimetati, et Enn Tarto on olnud kogu elu ustav koguduseliige.
Noorukina käis ta pühapäeviti Peetri kirikus ja kui pühakoja ees vahti pidav nõukogude aktivist hurjutas, et kirik pole nõukogude noorele sobiv koht, vastanud Tarto: „Mina ei ole kommunistlik noor, mina olen Enn Tarto. Meil on lubatud usuvabadus ja mina lähen praegu kirikusse.“
Enn Tarto on Eesti Noorte Maleva asutaja. Vaba Eesti nimel levitatud lendlehtede ja Nõukogude okupatsiooni vastase tegevuse pärast on ta olnud kolmel korral poliitvangina vangilaagris.
Pärast Eesti taasiseseisvumist ja vangilaagritest vabanemist on Enn Tarto olnud igapühapäevane kirikuline.
Liina Raudvassar

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)