Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Tunnustus tuli kiriku restaureerimise eest

28.10.2015 | | Rubriik: Kirikuelu

Tartu Pauluse kirik on nüüd tõeline pärl, mille üle arhitekt Eliel Saarinen võiks uhkust tunda. SA Tartu Pauluse Kirik kodulehekülg

Muinsuskaitseamet tähistas 16. oktoobril 22. sünnipäeva ja tunnustas koostööpartnereid.

Nagu tavaks saanud, on muinsuskaitseameti sünnipäeval kaks osa. Päeva esimene pool on ametlik-õpetlik ja möödub ettekandeid kuulates. Selleaastase seminari teemaks oli «Kultuuripärand kui uus väärtus». Esinema olid kutsutud Elari Udam Riigi Kinnisvara ASist, Kalle Küttis haridus- ja teadusministeeriumist ja Mart Habakuk Metro Capitalist. Olulisena nimetati kultuuripärandi säilitamisel valdkondadeülest koostööd. Arutlusringi «Miks on vana parem kui uus?» juhtis muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie.
Õhtusel tänuüritusel tunnustati aga koostööpartnereid ja kultuuriminister Indrek Saar andis auhinnad üle üheteistkümne kategooria parimatele. Hästi restaureeritud mälestisena tõsteti esile Kuressaare linnuse bastione, Kohtla-Järve kultuurimaja, Illuka ja Aruküla mõisa peahoonet, Tuljaku kohvikut ja Kosmose kino, Lahmuse mõisa vesiveskit ja Võru riigigümnaasiumi ning elamut Tartus ja Pärnus. Aga erilisena tõuseb hästi restaureeritud mälestiste nimekirjast esile Tartu Pauluse kirik.
Kümme aastat tagasi asutasid Tartu linn ja Pauluse kogudus sihtasutuse kiriku renoveerimiseks. Juba aasta pärast korraldas sihtasutus projekteerijate leidmiseks arhitektuurikonkursi ja 2007. aastal alustati nii arhitektuurse kui eriosade projekteerimisega. 2008 algasid etapilised ehitustööd: vundamendi süvendamine, krüpti ja kolumbaariumi ehitus, tiibhoone rekonstrueerimine. Aastal 2012 jõuti kirikuhoone renoveerimiseni, mis tänavu 12. septembril päädis kiriku taaspühitsemisega.
Muinsuskaitseamet tunnustas eelkõige kirikule väga hea tasemega restaureerimisprojekti teinud büroo Arkkidehdit SAFA arhitekte Merja Niemineni ja Kari Järvineni, tänu kelle projektile kiriku eeskujulik restaureerimine võimalikuks sai, ütleb muinsuskaitseameti avalike ja välissuhete nõunik Margit Pulk.
Ühtlasi tunnustati seitse aastat kiriku juures töötanud firmat Nordecon ASi eesotsas projektijuht Peeter Vooverega, siseviimistluse uuringu teinud osaühingut Vana Tallinn ja muinsuskaitse nõuete täitmise järele valvanud Riivo Klaasi.
«Tunnustus sai antud ja kirik välja toodud sellel aastal just seepärast, et nüüd on kõik lõplikult valmis. Kui kaalume hästi restaureeritud mälestiste tunnustamist, siis üheks eelduseks on see, et tööd objektil oleksid lõppenud,» selgitab Pulk.
Rita Puidet

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)