Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Tunnustus kiriku esindamise eest avalikkuses

11.05.2016 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Indrek Treufeldt on silma paistnud nii ajakirjanikuna kui Tallinna Toomkoguduse juhatuse esimehena.Tiiu Pikkur

Indrek Treufeldt (46) on üks neist tänavu EELK Teeneteristi III järgu ordeni saanuist, kes on hästi tuntud ka kirikuringkondadest väljaspool.

1991. aastal alustas Treufeldt tööd raadios, hiljem on ta olnud muu hulgas president Lennart Meri pressiesindaja, populaarne teleajakirjanik ning Eesti Televisiooni Brüsseli korrespondent.
2012. a kaitses ta Tartu ülikoolis doktoritöö meedia- ja kommunikatsiooniteaduste erialal. Praegu töötab Treufeldt teleajakirjanduse õppejõuna Tallinna ülikoolis ning juhib ETV menukat vestlussaadet «Kahekõne».
Vähem teatakse Treufeldti panust kirikuellu – kaheksandat aastat on ta EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse juhatuse esimees. Lisaks märgiti Treufeldtile Teeneteristi määramisel ära tema tegevus kristlike väärtuste esindamisel avalikkuses.

Vastutustundlik generalist
Treufeldti enese sõnul seostuvad kristlikud väärtused talle eelkõige vastutusega. «Midagi ei saa teha üksnes oma huve silmas pidades,» tõdeb ta. «Looja on inimesele andnud mõistuse, et ta saaks ise tunnetada, mis hea, mis halb. Paraku õigustatakse tänapäeva suhtelisusega liialdavas maailmas paljusid samme kas formaal­sete normidega või normide puudumisega.»
Samuti tõstab Treufeldt esile väärtuste seotust meie eelkäijate kogemusega: «Väärtustega arvestades austan neid, kes elanud enne meid. Ja pean lugu Euroopast, mis vaatamata kõigele on olnud kristliku kultuuriruumi süda.»
Oma igapäevatöös on Treufeldt kokku puutunud ka kristlike teemadega. Esmalt tuleb meelde «Kahekõne» Urmas Viilmaga päev pärast tema valimist peapiiskopi ametisse, kuid varem on Treufeldt intervjueerinud ka näiteks Andres Põderit ja Toomas Pauli.
Ent «Kahekõne» vestluskaaslaste seas on läbi aegade olnud kõige erinevamate elualade esindajaid: poliitikuid, sportlasi, teadlasi, kultuuritegelasi, meelelahutusmaailma tähti jne.
«Ajakirjanikutöös pean end generalistiks ehk inimeseks, kes peab tegelema kõigi teemadega. Igas teemas on kristlik iva,» selgitab Treufeldt ise.

Hinnatud töötegijana
Iseloomustades Treufeldti kui koguduse juhatuse esimeest, tõstab õpetaja Arho Tuhkru eriti esile seda, et tegemist on väga hea mõtestaja, meeskonnamängija ja tasakaaluka inimesega. Ta suutis hoida kogudust stabiilse ja ühtehoidvana ajal, mil vaimulikud vahetusid.
Treufeldt ise on oma panusest rääkides tagasihoidlik: «Luteri kirik on rahvakirik ja sestap on koguduseliikmetel kirikutöös oma roll.»
Ta kinnitab, et ettepanek koguduse juhtimises osaleda olnud talle omal ajal ootamatu, ja rõhutab: «Seda ei teeks muidu, kui poleks tublisid kaasteelisi. Mul on olnud võimalus tegutseda koos suurepäraste vaimulike ja toredate töötegijatega, kes igapäevaselt toomkiriku juures ametis.»
Ka üldkiriku töösse on Treufeldt oma panuse andnud, aidates muu hulgas kaasa EELK koguduste juhatuseesimeeste konverentside läbiviimisel.
Ent küllap võib Treufeldti suurimaks teeneks lugeda seda, et ta on esindanud kirikut ja kristlasi Eesti rahva ees parimal moel – hinnatud professionaalina oma kutsetöös ning inimliku ja vastutustundliku avaliku elu tegelasena.
Rain Soosaar

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)