Esileht » Mitmesugust » Järjejutt »

Tundeline teekond läbi Eesti 6. osa

05.05.2021 | | Rubriik: Järjejutt, Kultuurielu, Ühiskond
Ainulaadse pooliku kirikutorniga Risti kirik.

6.

Ainulaadne poolsilinderja torniga Risti kirik, lumivalge, kiriku ees istepink ja korralik kirikut tutvustav stend, ka saksa ja inglise keeles. Stendi allosas kirjas projekti toetanud institutsioonid. Kirikuväraval teade nende kohta, kes on toetanud rahaliselt kiriku lääne- ja tornifassaadi restaureerimist.

Risti kiriku kordategemisel on saadud rahalist toetust erinevatest allikatest, aga raha saamiseks on kogudus aina kirjutanud projekte. Ja projektide kirjutamises ja taotluste esitamises on oldud väga tublid. Kiriku sisetöödeks on saadud raha riiklikust pühakodade programmist.

Kirikul on ajalooline seos Padise tsistertslaste kloostriga, mille mungad 14. saj kabeli ehitamist alustasid. Kirikus tervitab meid vabatahtlik kirikuvalvur, kes hilisema vestluse käigus osutub Paldiskis asuva Amandus Adamsoni ateljeemuuseumi juhiks. Ja kui me paar tundi hiljem Adamsoni muuseumi jõuame, on sealne töötaja juba teadnud meid oodata. 

Hästi korda tehtud 700aastases kirikus on uudistamist kõvasti: altar ja kantsel, Eesti vanim tornikell, mälestuspärg, rahapakk, restaureerimise käigus välja tulnud seina- ja laemaalingud. Ja pääseb ka kirikutorni. 

Sõjaministeeriumi poolt 1924. aastal kingitud, kirikutornis varjul olnud ja tänaseks restaureeritud mälestuspärg on arvatavalt ainus taoline Eestis. Pärg konserveeriti 2014. aastal Kanuti ennistuskoja poolt kaitseministeeriumi ja koguduse toel. 

Kiriku taga on Vaikuse laste rahupaik, mälestus- ja matmispaik emaüsas või vastsündinueas surnud lastele. Tekst eesti, vene, inglise ja saksa keeles. Kiriku kõrval nõukogude aja üle elanud Vabadussõja ausammas, seda ümbritseva raudaia külge seotud sinimustvalge lindike. See on siis veel üks reisil nähtud lõhkumisest pääsenud Vabadussõja ausammas, esimene peitus Pilistvere kalmistul. 

Tagasiteel sõidame mööda heki taha jäävast kogudusele kuuluvast vanast koolimajast Harju-Ristil. Aastaid tagasi käisin ajakirjanikuna seal lugu tegemas, kui oli oodata Süüria põgenikke ja samas majas oli korda tehtud osa ruume nende vastuvõtuks. 

(Järgneb.)

Sirje Semm

Pildigalerii:

Risti kiriku sisevaade.
Üks väheseid kirikut tutvustavaid tahvleid, mida oma reisil kohtasime.4 x Sirje Semm.
Risti kiriku kolme tabalukuga rahapakk pärineb ilmselt 17. sajandist ning taolisi on Eestis alla kümne. Rahapakk restaureeriti 2013. aastal.

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)