Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tulge, sest kõik on Narvas vastuvõtuks juba valmis

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Vladimir Batuhtin Narva Aleksandri kiriku uksel kutsuvalt viipamas. 3 x Kätlin Liimets

Käisime Narvas vaatamas, kuidas kulgevad ettevalmistused kirikute päevadeks. Kohapeal kohtasime valmisolekut külaliste vastuvõtuks, suurt koostöösoovi eri konfessioonide vahel, sõbralikkust, teatud ootusärevust ja teotahet. Narva on valmis. Kas ka sina, et sõita Narva ja osa saada 28.–30. septembrini toimuvatest kirikute päevadest?

Kirikusaal tehakse turvalisemaks

Narva Aleksandri kiriku uks on pärani, seest kostab ehitusmüra ja Narva Maarja koguduse abiõpetaja Vladimir Batuhtin tuleb rõõmsalt meid uksele tervitama.
Suurde kirikusaali astumist piirab hoiatuslint. Tsaar Aleksandr II järgi nime saanud 5000 inimest mahutav kirik pühitseti 1884. aastal. Kõrgel lae all töötab tõstukil ehitusmees, kes katsub läbi lae ja seina, et ükski lahtine kivi ei pääseks oikumeenilise jumalateenistuse või kontserdi ajal alla kukkuma. Avateenistus ja lõputeenistus peetakse just siin, kaks aastat tagasi suve hakul pankrotipesast välja ostetud, nüüd riigile kuuluvas pühakojas. Tehakse ettevalmistusi selleks, et inimesed võiksid end pühakojas turvaliselt tunda.
Vladimir Batuhtin selgitab, et pidupäevade ajal tõmmatakse külglöövide ette hoiatuslindid ja sinna minna ei saa. „Me teeme tööd praegu selle nimel, et päästeametilt kirikusaali kasutamiseks luba saada.“

Kõik tegutsevad koos
Aleksandri kiriku torniosa on uusehitis, kus kõrgematele korrustele pääseb liftiga ja kus tornikabelis Narva Maarja kogudus saab pidada jumalateenistusi.
Kuna kirikus puudub tualett, siis ehitatakse praegu sedagi. Laest kukkuvate kivikeste ja tualetti rajava töömehe käes müriseva lõikuri taustal saime Vladimir Batuhtinilt põgusa ülevaate, kuidas Narvas on terve aasta tehtud ettevalmistusi suursündmuseks.
Misjonikeskuse ja Narva Maarja koguduse eestvõttel on pea kõiki Narva kristlikke kirikuid ja kogudusi ühendav toimkond käinud regulaarselt Narvas koos, et ürituse pisimadki detailid läbi arutada. Suur abi ja toetus on tulnud ka Narva linnavalitsuselt ning personaalselt linnapealt ja linnasekretärilt. Abiõpetaja sõnul on koostöö olnud suurepärane, kõik, keda on kutsutud koos tegutsema, on aktiivselt kaasa tulnud. „Ja sõbralikult,“ lisab ta, nimetades luterlaste kõrval õigeusklikke, baptiste, metodiste, katoliiklasi, vabakoguduste rahvast ja ka Päästearmee inimesi.
Koguduse hooldajaõpetaja Urmas Karileedi sõnul on ettevalmistused kulgenud sõbralikult ja töiselt alates eelmise aasta detsembrist. „Misjonikeskuse eestvedamisel moodustati juba jaanuarikuus kirikute päevi ettevalmistav toimkond, kuhu kuulusid lisaks misjonikeskuse töötegijatele ka esindajad Narva linnavalitsusest ning pea kõikidest Narva kogudustest. See toimkond, milles kokku ligi 30 inimest, sai Narvas kokku keskmiselt kord kuus, et läbi arutada kõik kirikute päevade korraldusega seotud küsimused. Tänu Jumalale ja tänu igale inimesele, kes on aidanud Narva kirikute päevi ette valmistada,“ selgitab ta.
Misjonikeskuse juhataja Leevi Reinaru sõnul on üheks positiivseks tulemuseks Narva eri koguduste lähenemine kirikute päevade ühise ettevalmistamise ajal.
Vladimir Batuhtin kinnitab, et narvalasi on hästi teavitatud. Suuremates kaubanduskeskustes on üles pandud plakatid ja jagatud flaiereid. Venekeelses pereraadios kõlab kogu aeg kirikute päevade reklaam. Nelja Tuule ristirännaku inimesed koos lõkkekohviga saabuvad nädal enne kirikute päevi. Ja loovad nii kakskeelse elava sideme otse tänaval inimestega kohtudes ja kirikute päevi tutvustades.
Külla oodatakse Soomest sõpruskoguduste esindust Porvoo praostkonnast ja lestadiuslasi, kes saabuvad Soome eri piirkondadest. Venemaalt on tulemas Gattšina koguduse koor ja pastor Viktor Vorontsov ning Peterburi Jaani koguduse segakoor Kaja.

Ajalooga maja tänane päev
Koos Vladimir Batuhtiniga sõidame kiriku juurest u pooleteise kilomeetri kaugusele jäävasse endisesse kogudusemajja Vabaduse 20, kus nüüd paikneb Narva ja Peipsiveere piiskopi Laatsaruse residents.
Ja üllatus, üllatus! Esimene inimene, keda majas kohtame, on mees, kes kogudusemaja 200 000 euro eest pankrotipesast välja ostis. Meie väga põgusaks jäänud jutuajamisel annab Andres Kustola kiire ülevaate majas toimuvast.
Alumise korruse ühes tiivas on MPEÕK Narva ja Peipsiveere piiskopkonna valitsus, teises tegutseb Narva Eesti Selts. Meie piirilinnas oleku ajal oli president Kersti Kaljulaidi Narva tööpäevade viimaseid päevi. Päev enne meid oli ta külastanud Narva Eesti Seltsi. „Oli ääretult soe ja südamlik kokkusaamine,“ ütles üks proua, kui hiljem majas ringi vaatasime.
Andres Kustola, õigeusu kiriku juhatuse liige, ise elab samas, sest „pidin ju kõik maha müüma, ka oma endise eluaseme“. Ta on loonud MTÜ Vaba Loome Keskuse Narvas tegutsevatele loomingulistele kollektiividele kodu pakkumiseks. Siin on kodu erinevatele seltsidele ja MTÜdele.
Üleval saalis oli just viimast päeva vaadata kunstinäitus, kus eri maadelt kohale sõitnud kunstnikud maalisid Narvat nii, nagu nad linna nägid.
Maja kõrval käis haljastustöö, et teha ettevalmistusi Eesti Vabariik 100 projekti raames 100 tamme istutamiseks. Vabaduse 20 maja on kunagise Narva Peetri koguduse koolimaja, mis õnnistati 15. septembril 1912.
Kirikute päevade raames alustatakse just siit, Vabaduse 20 rännakut Narva hävinud kirikute asupaikadesse. Kuni 1944. aasta pommitamiseni oli Narva uhkete kirikute linn. Oma kirikud oli eestlastel, soomlastel, sakslastel, venelastel. Rännakul peatutakse endiste Peetri, Jaani, Mihkli jt kirikute asukohtades.
Kirikupäevad, mida EELK on korraldanud aastast 1991, on iga-aastane sündmus. Esmakordselt toimuvad kirikupäevad Narvas. Üritus toimub Eesti Kirikute Nõukogu teema-aasta „Eesti usk“ raames.
Sirje Semm

Kirikute päevad Narvas
Toimuvad 28.–30. septembrini.
28. septembril kell 15 toimub oikumeeniline palverännak Narva hävinud kirikute asupaikadesse.
29. septembril kl 12 Narva kolledžis konverents, kus kuulatakse ettekandeid teemal „Eesti usk“.
29. septembril kl 18 kontsert-jumalateenistus Narva Aleksandri kirikus.
28. septembril kl 18 ja 30. septembril kl 14 oikumeenilised jumalateenistused Narva Aleksandri kirikus.
Narva linnapea annab palvushommikusöögi ettevõtjatele, poliitikutele ja vaimulikele.
Peapiiskop ja piiskopid teevad tervitusvisiite kogudustesse, töökohtadesse, koolidesse ja keskraamatukokku.
Korraldatakse piiblitunde, kontserte, noorteõhtuid.
Programmi koostamisel on arvestatud, et sellest saaksid osa nii eesti-, vene- kui soomekeelsed osalejad.
Lisainfo ja eesti- ning venekeelne sündmuste kava: http://misjonikeskus.eelk.ee/narva-kirikute-paevad-2018/.

Pildigalerii:

Vabaduse 20 maja uus peremees Andres Kustola ütleb, et MTÜ Vaba Loome Keskus on avatud loomingulistele kollektiividele.

 

Kirikute päevadele tulijad pääsevad sisse ka Narva Aleksandri kirikusse.