Esileht » Online » Online artiklid »

Tulemas on jõulusõimede näitus

30.10.2015 | | Rubriik: Online artiklid

Maarjamaa Haridusselts ja Vanalinna Hariduskolleegium kutsuvad koole, peresid ja kogudusi üles valmistama jõulusõimi ja osalema jõulusõimede näitusel Tallinna vanalinna Ladina kvartalis.

Tähistades 2015. aastal kaheksa sajandi möödumist Liivimaa nimetamisest Maarjamaaks, tuletame meelde vana jõulutraditsiooni – Jeesuse sündi ja püha perekonda kujutava jõulusõime valmistamise. See on kaunis ja paljudes riikides tänapäevani elujõuline komme, mis võiks taaselustuda ka Eestimaa kodudes. Selleks kutsume koole üle Eesti valmistama advendiajaks lastega jõulusõimi ja osalema jõulusõimede näitusel Tallinna Ladina kvartalis.

Jõulusõime valmistamine nõuab laste ühistööd, mille käigus saab kujundada nii praktilisi oskusi, kannatlikkust kui meeskonnatunnet, aga samuti rääkida lastega olulistel teemadel, perekonna tähtsusest, jõuluevangeeliumist, näidata Petlemma sündmusest eri aegadel loodud kunstiteoseid jne – seega annab jõulusõimede valmistamine hea võimaluse nii esteetiliseks kui väärtuskasvatuseks. Loodetavasti jõuab laste kaudu see ilus traditsioon tagasi ka kodudesse, kuhu see ju tegelikult kuulubki.

Jõulusõime figuure võib teha paberist, puust, savist, riidest, soola- või piparkoogitaignast – võimalusi on lõputu hulk. Oleme koostanud veebipõhise õppematerjali, mis sisaldab ülevaadet traditsiooni olemusest ja tähendusest, eri maade esindajate kirjeldusi ja isiklikke mälestusi oma maa jõulusõimede traditsioonist (Prantsuse, Poola, Tšiili, Eesti); juhtnööre sõimede valmistamiseks (autoriteks aastaid jõulusõimede valmistamisega tegelenud Ene Mellov ja Triin Sarapik-Kivi) ning pilte eri kultuurides ja erinevates tehnikates valmistatud jõulusõimedest.

Vaata: Jõulusõimede traditsioon meil ja mujal

2015. aasta advendiajaks pannakse koolides tehtud jõulusõimed välja Tallinna vanalinna Ladina kvartalis Vene tänava kohvikute, poodide, käsitöökodade ja koolimajade akendele. Tänav kaunistatakse kuuskede ja vanikutega ning valgusinstallatsioonidega.

Kaunilt kujundatud ja valgustatud vaateakendega jõulusõimede tänavast kujuneb sellega alternatiiv kaubanduslikele jõuludele, sest toob esile nende pühade tegeliku sõnumi. Ladina kvartali piirkonnas asuvad Theatrum, Kloostri Ait, Katariina Gild, Mihkli Gild, Meistrite Hoov, kolm kooli ja kaks kirikut moodustavad jõulusõimedele sobiva kultuurikonteksti. Kokku plaanitakse jõulusõimi välja panna 50-le aknale.

Näitus on avatud 1. advendist kolmekuningapäevani (29.11.15 – 6.01.16)

Ka ETV lastesaates “Lastetuba” valmistatakse advendiaja jooksul laste ühistööna jõulusõim.

Koolidel, kes soovivad saata jõulusõime Tallinna jõulusõimede näitusele, palume endast teada anda Tiina Veismannile, tiina@vhk.ee, tel 569 814 14  hiljemalt 9. novembriks. Koolides tehtud jõulusõimed peaksid Tallinnasse jõudma 22. novembriks.

Lisaks oleme koostöös ETV saatega “Lastetuba” ja Lastejaamaga kuulutanud välja jõulusõimede fotokonkursi! 

Kui oled koos pere või sõpradega valmistanud advendiajaks toreda jõulusõime ja soovid seda teistega jagada, tee jõulusõimest pilt ja saada see meile lastejaam.ee lehelt Lastetoa vagunist.

Lisainfo: Lastejaamast.

Tiina Veismann

 

 

 

 

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)