Esileht » Uudis » Uudised »

Tükike Püha Vaimu kiriku katust rinnas

12.10.2010 | | Rubriik: Uudised

  Kultuuripealinn Tallinn 2011 kutsub oma meenetega üles loovusele ja keskkonnasäästule.
Selles võisin ise veenduda, kui suvel Birgitta festivalil Pirita kloostri aias ostsin kultuuripealinna telgist rinnamärgi, mis tundus väga iidne olevat. Ja ma ei eksinud. Materjal, millest rinnamärgid ja nööbid tehtud, on üle 300 aasta vana.
Nimelt on meened valmistatud 2002. aastal tulekahjus kannatada saanud Tallinna Püha Vaimu kiriku vaskkiivrist, mille paigaldas kirikule 1688. aastal vasksepp David Hübner.
Nii rinnamärkide kui nööpide tootja on RKE Metall OÜ. Juhataja Toivo Tammeri ütles Eesti Kirikule, et tänase päeva seisuga on valmistatud 3000 rinnamärki ja 1000 nööpi. «Selleks kulus umbes 7–8 katuseplekist väljalõigatud tahvlit mõõdus 1,4 x 0,5 m,» lisab ta ja selgitab, et kiriku katuseplekist märkide valmistamise idee tuli Tallinn 2011 loominguliste töötajate poolt.
Ta kinnitas, et nii märke kui ka nööpe saab juurde teha, sest hinnanguliselt on märkide valmistamiseks ära kasutanud umbes neljandik materjalist, mis on pärast tulekahju kokkurullituna hoiul kiriku keldriruumides.
Püha Vaimu koguduse õpetaja Gustav Piir meenutas, et kogudus on varemalt ka ise kasutanud tornikiivri vaskplekki ning lasknud sellest valmistada tuvisid ja kaelariste. Kultuuripealinna loomeprojektiga läks kogudus meelsasti kaasa ja loovutas osa 300 aasta vanusest vaskplekist meenete valmistamiseks.
Meeneid saab osta kultuuripealinna e-poest http://pood.tallinn2011.ee/  ja kultuuripealinna infokeskusest, mis asub Tallinnas Rotermanni kvartalis.
«Igal meie meenel on oma saamislugu ja põhjus ning me hoidume tootmast neid tonnide kaupa. Me ei tee midagi ilmaasjata ja lubame, et ei hakka teid mõttetute asjadega ehmatama,» on read kultuuripealinna kodulehel.
Sirje Semm

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)