Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tudulinna vana kiriku tornikukk on leitud

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tudulinna vana puukiriku tornikukk leiab pärast restaureerimist koha korda tehtud kirikus.
Arhiiv

Entusiastidel on plaan Tudulinna varemetes seisev puukirik taastada ning pool sajandit varjus olnud tornikukk pärast restaureerimist eksponeerida hoonesse rajatavas muuseuminurgas.

Leitud tornikukel on suurelt aastaarv 1864, mis tähistab tõenäoliselt kiriku ümberehitustööde lõppu. Veel on linnu kehas kaks kuuliauku ning robustselt on pinnale löödud arv 1963 ja nimi Prits.
Kiriku taastamise eestvedaja, pianist ja muusikapedagoog Lauri Väinmaa ütleb Eesti Kirikule, et avalikkuse ette toodud tornikukega on esialgu veel seotud mitmed küsimused, aga restaureerimise käigus loodetakse neile vastused saada. „Meie plaan on kindel – soovime ajaloolise puukiriku taastada,“ toonitab ta ja lisab, et kuna Tudulinnas on juba korras luteri kirik, siis planeeritakse algsel kujul korda tehtud kirikule leida rakendus kontserdisaalina. Restaureeritud tornikukk leiab koha rajatavas muuseumis, kuna torni viiakse kuke koopia.
Tudulinna on eriline lähestikku asuvate luterlike kirikute poolest. 1766. aastal alguse saanud vana, täna varemetes seisva puukiriku kõrval on 1939. aastal valminud kivikirik. Uue kiriku rajamise põhjus on koguduse lõhenemine 1930ndate usuliste lahkarvamuste tagajärjel.
Puukiriku tegevus pühakojana lõpetati 1947. aastal. 1950ndatel anti hoone Tudulinna sovhoosile, pühakoda kasutati algul aida, siis jahuveskina. Torn lammutati 1960ndatel. „Sellest ajast on hoones kirikut ära tunda päris raske,“ nendib Väinmaa, selgitades, et viimased paarkümmend aastat on hoone seisnud päris kasutult, uksed-aknad lahti.
Kiriku taastamiseks loodud ühing korraldab 10. juunil algusega kl 12 teemapäeva, mil tutvustatakse Tudulinna huvitavat ajalugu, sealhulgas kirikulugu. Veel on plaanis korraldada vanas kirikus kontsert.
Liina Raudvassar