Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Toronto Vana-Andrese kogudus on müünud kiriku

05.11.2014 | | Rubriik: Kirikuelu

Lahkumisteenistusel Toronto Vana-Andrese kirikus teenis õpetaja Kalle Kadakas. Erakogu

Kanada eestlaste ajaleht Eesti Elu kirjutab 24. oktoobril, et Toronto Vana-Andrese eesti kogudus on maha müünud oma kiriku.

Kogudus jätkab tegevust kohalikule soome kogudusele kuuluvas Agricola kirikus.
Neogooti stiilis Vana-Andrese kirik valmis 1878. aastal. 1951 omandasid selle kahasse eesti ja läti luterlik kogudus. Rohkem kui kuuskümmend aastat oli see mõlemale pagulaskogukonnale nii vaimuliku kui seltskondliku elu keskuseks.
Suure kiriku ülalpidamine oli kahanevale kogudusele õpetaja Kalle Kadaka (54) sõnul muutunud «nii ainelises kui vaimses mõttes liiga koormavaks». 1998. aastal EELKs ordineeritud Kalle Kadakas teenib Kanada eestlasi 2005. aastast.
Tema sõnul on ainult jõuluõhtuti kirik rahvast täis olnud. Seetõttu on juba mõnda aega kaalutud selle mahamüümist. Nüüd leiti ostja ühe kohaliku presbüterliku koguduse näol ja 19. oktoobril peeti Vana-Andrese kirikus viimane eestikeelne jumalateenistus.
Kirikulisi oli 1500 inimest mahutavas pühakojas seekord alla saja. Lahkumisteenistusel laulis koguduse segakoor Heli Tenno juhatusel. Klaveril mängis Asta Ballstadt ning orelil Marta Kivik. Hüvastijätukõne aluseks oli õpetaja Kadakas valinud 2Kr 6:10: «Kui kurvad, aga ikka rõõmsad; kui vaesed, kes siiski paljusid rikkaks teevad; kui need, kellel ei ole midagi ja kelle päralt on kõik». Mälestuspalves meenutati igavikku kutsutud õpetajaid ja koguduse liikmeid.
Esimene jumalateenistus uues asukohas peeti hingedepäeval. «Ühine ja siiras on koguduste rõõm, et selles kirikus on koos eestlased, rootslased ja kirikuehitajaist omanikud soomlased. Jumalikult ettemäärav on ajaloolis-kultuurilises kui ka spirituaalses mõttes elukulg,» märkis õpetaja Kadakas ajalehes Eesti Elu.
Torontos on kaks eesti kogudust. Peetri kogudus, mis tegutseb enda poolt 1955. aastal ehitatud kirikus, aktsepteeris 2010. aastal toimunud Välis-Eesti luteri kiriku ühinemist EELKga. Vana-Andrese kogudus keeldus sellest ning on nüüd seotud Kanada Evangeelse Luterliku Kiriku Ida Sinodiga.
Rain Soosaar

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)