Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Toronto Peetri kogudus tähistas 70. aastapäeva koos külalistega

09.11.2018 | | Rubriik: Kirikuelu

Toronto Peetri kirikus laulis aastapäeva jumalateenistusel Viljandi Pauluse koguduse segakoor.

Toronto Peetri luteri kirikus toimus 14. oktoobril koguduse juubeli puhul muusikaline jumalateenistus armulauaga.

Teenis koguduse õpetaja praost Mart Salumäe, muusikalist osa täitsid külalistena EELK Viljandi Pauluse koguduse segakoor Külli Salumäe juhatusel, klaverisaatja Jaan Medri, oma koguduse vokaalansambel ja organist Marta Kivik.
Teenistust läbis kõiki usklikke ühendav vaim. See polnud rõhutatud, kuid ilmnes paljudes pisiasjades. Kohe pärast kellade helistamist, prelüüdi ja õpetaja tervitussõnu astus ette külaliskoor täiendatud koosseisus – nendega oli liitunud koguduse ansambel ja klaverisaatja. Ühiselt esitasid nad Enn Võrgu „Kui armsad on Sinu hooned“.
Patutunnistuse lugesid pastor ja kogudus inglise keeles. Algusliturgiasse oli põimitud ülistuspalve, mis Eesti kirikutes tavaks, kuid siin tundmatu. Nootidega varustatud laululeht võimaldas kõigile kaasalaulmist. Liturgia keskel esitas koor klaveri saatel Rudolf Tobia­se „Eks teie tea“, lõpus kolm laulu: Helen Tobias-Duesbergi seatud Pühalepa vaimuliku rahvaviisi „Mu süda, ärka üles“, Urmas Sisaski „Sanctuse“ (Eesti missa) ja Roman Toi „Oh võta mind Su omaks nüüd“.
Jutlus oli seekord iselaadi. Selleks oli altarile paigaldatud ekraan, millele projitseeriti koguduse seitsmekümne aasta pikkust elu ja tegevust peegeldavaid valguspilte õpetaja kommentaaride saatel. Pärast jutlust ja sellele järgnenud usutunnistust esitas koor Roman Toi „Taevaisa, kuule meie palveid“.
Kirikupalveks tõusis kantslisse külalisena Toronto baptistikoguduse pastor Jüri Puusaag. Selle järel laulis koguduse ansambel inglise keeles J. M. C. Crumi „Love is Come Again“. Koguduse õnnistamine toimus seekord helides: külaliskoor esitas Piret Ripsi „Õnnistussõnad“. Teenistus lõppes Roman Toi majesteetliku lühikantaadiga „Sind täname“ koori, oreli ja lõpuridades terve koguduse esituses.
Pärast teenistust ootas kirikulisi allkorrusel rikkalik külmlaud, mille eest tänu koguduse naisringi virkadele kätele. Õpetaja Mart Salumäe luges söögipalve ja andis edasi Toronto Vana-Andrese koguduse õpetaja Kalle Kadaka kirjalikud tervitused. Baptistikoguduse pastor Jüri Puusaag tervitas oma koguduse poolt, külaliskoor tänas nii Külli Salumäe suu läbi sõnades kui ka helides: Tõnu Kõrvitsa ja Doris Kareva ühistööna kõlas „Emakeelelaul“.
Pärast einetamist, kui koori daamid olid saanud mahti ümber riietuda, ilmusid nad veel kord koguduse ette „igapäevastena“ ja esitasid jumalagajätuks neli laulu, üht juhatas Merle Reinpuu. Kohalikele korraldavaile daamidele kingiti tänutäheks suur kodumaise mustriga laudlina. Enne lahkumist avaldas õpetaja lillebuketiga tänu veel paljudele nendest mitmesuguste eriliste teenete eest.
Eerik Purje
Ilmunud Kanada eestlaste ajalehes Eesti Elu nr 42, 19. oktoober 2018.

Pildigalerii:

Dirigent Külli Salumäe annab kingina tänutäheks üle suure kodumaise mustriga laudlina.
2 x Peeter Põldre

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)