Slava Ukraine

Torma kogudusel oma õpetaja

20.09.2006 | | Rubriik: Uncategorized

Pühapäeval, 17. septembril oli Torma Maarja kiriku peajumalateenistus tavalisest pidulikum: peapiiskop Andres Põder pühitses Mehis Puparti (42) koguduse õpetajaks.

Introduktisoonitalitusel assisteerisid peapiiskoppi Tartu praost Joel Luhamets ja Palamuse õpetaja Jaan Nuga, kes siiani oli Torma koguduse hooldajaõpetaja. Teenisid kaasa Tartu praostkonna vaimulikud Valdo Reimann Jõgevalt ja Raino Kubjas Laiuselt.

Helsingi Pakila koguduse õpetaja Leo Norja pidas kirikus tervituskõne, kus nimetas vaimuliku tähtsamateks ülesanneteks õpetamist, õppimist ja palvetamist. Muusikat tegi Torma ja Jõgeva pasunakoor, orelil mängis Merle Nisu.

Tänulik Torma kogudus oli pidupäevaks suuresti valmistunud. Möödunud nädalal sai ühiste jõududega korda tehtud kirik, kiriku ümbrus ja pastoraat. Rõõmuks on ka põhjust: viimati oli kogudusel päris oma õpetaja üle kümne aasta tagasi. Õp Peeter Karma teenis siin aastatel 1989–1995. Edasi jagas jumalasõna kuni aastani 2000 diakon Ralf Alasoo ning hooldajaõpetajana kaks aastat Urmas Oras ning viimased kuus aastat Jaan Nuga.

Mehis Pupart vahendas Eesti Kirikule, et on kogenud kohalikelt südamlikku vastuvõttu, mis on loonud suurepärase aluse edasisele tegevusele.

Mehis Pupart, mõni kuu tagasi mandrile kolinud mees, on Saaremaa päritolu, elanud, kasvanud ja koolis käinud Kuressaares. Kuressaare Laurentiuse kogudus oli ka noormehe vaimulikuks taimelavaks, kus eeskuju ning toetust usuotsingutel pakkus toonane koguduseõpetaja Joel Luhamets. Pupart lasi ennast ristida 1985. aastal. «Usu juurde tõid mind vanavanemate palved,» kinnitab Pupart ise.

Ajaloolaseks tudeerimise perioodist Tartu ülikoolis meenutab ta kahte kaastudengit, Madis Palli (täna õigeusu preester) ja Eduard Pulsti, kellega sai usu teemal vestelda. Väga olulist rolli usulises kasvamises mängis aga jätkuvalt õp Luhamets, kelle jutlused ning suhtumine inimestesse oli ja on siiani Pupartile inspireerivaks.

Ajaloolase diplom taskus, teotses Mehis Pupart nooremteadurina Saaremaa koduloomuuseumi filiaalis, Mihkli talumuuseumis. Ent mõtted teoloogiast ei andnud asu ning nii see tuligi, et Mehis Pupart otsustas taas kooli minna, seekord juba Usuteaduse Instituuti.  Soov saada vaimulikuks ei olnud toona kaugeltki küps. «See oli sisemine kutse,» ütleb Pupart ise.

Mehis Pupart ordineeriti diakoniks 12. jaanuaril 1994 ning õpetajaks 9. augustil 2001. Saarte praostkonna vikaarvaimulikuna oli tema põhitöö seotud Sõmera hooldekoduga.

Liina Raudvassar

Käige nagu valguse lapsed – sest valguse vili on ju igasuguses headuses ja õiguses ja tões. (Ef 5:8b,9)