Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Tõrjutud mälestustega hakkama saada

18.05.2010 | | Rubriik: Kirikuelu, Uudised

Filmi «Soome lahe õed» režissööri Imbi Paju ja filmis oma mälestusi jaganud Helmi Visnapuu taaskohtumine. Martin Ruus«Võisin loota vaid Jumala abile,» ütleb Helmi Visnapuu (95) Imbi Paju filmis «Soome lahe õed».
Filmi näidati Põlvas, kui seal tähistati Põlva maavalitsuse ja Europe Direct’i Põlva infopunkti korraldusel Euroopa päeva mitme ettevõtmise ja kohtumisega.
Üheks külaliseks oli eesti-soome kirjanik ja filmitegija Imbi Paju, kes jõudis kohale, kui saalitäis rahvast veekalkvel silmadega lõpetas «Soome lahe õdede» vaatamise.
Film kõneleb loo Eesti ja Soome naiskodukaitsjate ja kodutütarde (lotade) 1920ndatel alguse saanud koostööst, mille katkestas Teine maailmasõda ja Eesti okupeerimine Nõukogude Liidu poolt.
«Olen püüdnud oma tööde, raamatute ja filmide kaudu mõtestada Eesti ajalugu,» ütles Imbi Paju, «sest isegi mõned soome ajaloolased kirjutavad, et eestlased on ise oma saatuses süüdi.»
Maailmaparandaja Imbi Paju ei pea donquijotelikku võitlust, tema tõene sõnum eestlaste kannatustest on jõudnud tõlgitud raamatute, filmide ja tema enda esinemiste kaudu Euroopasse. Näiteks Rootsi koolides on elava ajaloo programmis kasutusel Imbi Paju raamat «Tõrjutud mälestused».
Imbi Paju peab mäletamist ja valusatest mälestustest rääkimist vajalikuks. «Lähed läbi kurbuse müüri ja näed midagi hoopis muud, ülevamat,» ütleb kirjanik ja räägib naistest, kes tema filmis end avades läbisid omamoodi teraapia ja said pärast seda vabaks neis aastaid varjul olnud valust.
Naiskodukaitsja Helmi Visnapuu räägib filmis võikaid stseene sellest, kuidas nende kodu ja lapsed sõjale jalgu jäid, ja ütleb vaikse häälega: «Ma võisin loota vaid Jumala abile.» Jumal on teda imeliselt hoidnud ja raskustest läbi kandnud. Väärika ja selge sõnaga astus ta ka Põlvas rahva ette.
«Me peame jagama ka oma valusaid kogemusi, see oleks tervendav protsess pere, riigi, aga ka kogu rahva saatuses,» ütles Imbi Paju, kelle tähelepanu on nüüd koondunud noorte eestimeelsete venelaste toetamisele.
Sirje Semm

Tema on andnud sulle teada, inimene, mis on hea. Ja mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)