Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Toompäevad võluvad akadeemilisusega

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Soome sillad läbi aegade ja täna – toompäevade selle aasta moto – õigustas end täiesti.
Juba avamisest alates, sest kohal viibis selleks puhuks ekstra Tallinnasse sõitnud Helsingi linnapea proua Eva-Riitta Siitonen, Soome suursaadik Eestis Jaakko Blomberg ja Helsingi toompraost Mikko Heikka.
Tallinna linna esindasid linnavolikogu esinaine ja toompäevade korraldustoimkonna juht Maret Maripuu ning linnapea Edgar Savisaar, avapalvuse pidas peapiiskop Jaan Kiivit. Rõõm oli kuulata nii suursaadiku kui ka toompraosti ladusas eesti keeles peetud kõnet.
Head muusikat ja muud
Toompäevadel sai kuulata ajalookonverentsi, sõpruskoguduste-teemalist vestlusringi ja muidugi päevade lahutamatut osa – head muusikat. Lastele meeldib joonistada, kui seda saab teha veel koos populaarse kunstniku Raivo Järviga, siis seda parem. Sel aastal oli väikesi joonistajaid rohkem kui varem ja nende tööd on eksponeeritud Toomkirikus. Parimaid premeeriti pühapäevasel lõppkontserdil.
Toompäevade lõppkontserdil pühapäeval, 14. septembril, anti sel aastal juba neljandat korda välja koguduse kultuuripreemia – Maarja medal koos rahalise preemia 10 000 krooniga.
Seekord otsustas kogudus tunnistada Maarja medali laureaadiks mehe, kes oma elu tähtsaimat etappi alustas Tallinna Piiskopliku Toomkiriku altari ees 6. oktoobril 1992. aastal ja lõpetas möödunud aasta 8. oktoobril samas tänupalvusega; mehele, kes Eestis ja väljaspool tuntud ka kui kirjanik ja filmimees, kui Eesti Vabariigi taasiseseisvumise järgne esimene välisminister; mees, keda Soomes teab igaüks ja kes esindanud Eesti Vabariiki suursaadikuna Soomes. Muidugi tundsite ära – Maarja medali tänavune laureaat on president Lennart Meri.
Alandlikus meeles
President Meri on oma esinemistes sageli rõhutanud kiriku ja ristiusu määravat tähtsust meie rahva vaimse palge kujunemisel ja uuenemisel. Toomkoguduse kultuuripreemiat vastu võttes tänas Lennart Meri kogudust suure au eest ja ütles, et ta teeb seda alandlikus meeles ja on otsustanud medaliga kaasneva rahalise preemia annetada Viimsi Püha Jaakobi kiriku ehituseks. Veel rõhutas president oma tänukõnes päeva tähtsust kogu Eesti rahvale – oli referendumi päev.
Maarja medal on Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse kultuuriauhind, mida antakse igal aastal isikule, kes oma tegevusega on andnud märkimisväärse panuse Eesti kultuuriellu, kelle tegevus on süvendanud ja levitanud kristlikke väärtusi ja otseselt puudutanud Tallinna Toomkirikut. Medali on seni saanud dirigent Tõnu Kaljuste, peapiiskop emeeritus Kuno Pajula ja vitraažikunstnik Dolores Hoffmann.
Võidab populaarsust
Mis oli sel aastal uut võrreldes eelmistega? Toompäevade eesmärgiks on iga aastaga laiendada osavõtjate ringi. Seekord olid esimest korda toompäevade puhul uksed avatud Aleksander Nevski katedraalis, kus peeti tänupalvus ja sai tutvuda koguduse eluga. Aasta aastalt võidavad toompäevad üha suuremat populaarsust ja kinnistavad oma kohta linna sündmuste hulgas. Toompäevi avades ütles Maret Maripuu ilusti, et toompäevadest on kujunemas vanalinnapäevade akadeemiline vend. Kui all-linnas suvetrall lõpeb, siis pidutseb Toompea – tõsi küll talle omaselt akadeemilist laadi hoides.
Toompäevade korraldustoimkond ja Piiskoplik Toomkogudus tänavad kõiki, kes selle kauni sügisese kultuurisündmuse ettevalmistamisel ja läbiviimisel hea nõu ja toetusega ning andumuse ja ohvrimeelega kaasa aitasid!
Tiiu Pikkur