Esileht » Uudis » Uudised »

Toompäevad keskenduvad taevapärandi hoidjatele

09.10.2013 | | Rubriik: Uudised

Tallinna piiskoplikus toomkirikus ja Kaarli kirikus avati pühapäeval XIII toompäevad «Taevapärandi hoidjad», mis kaheksa päeva jooksul pakuvad rikkalikku kava kõigile huvilistele.

Toomkirikus anti piiskop Einar Soonele üle toomkoguduse Maarja medal ja kultuuripreemia.
Jumalateenistusel teenisid peapiiskop Andres Põder, piiskop Einar Soone, õpetaja Urmas Viilma ja abiõpetaja Arho Tuhkru. Muusikaga teenisid koguduse koor Laudate Dominum ja organist Kadri Ploompuu.
Toompäevi avades ütles õp Viilma, et oleme harjunud toomkirikust kui Toompea kirikust rääkima, ometi on ka Kaar­li kirik Toompea Kaarli kirik. Sel aastal esmakordselt peetaksegi toompäevi koos Kaarli kogudusega, paljud üritused toimuvad Kaarli kirikus.
«Toompäevad on need päevad, mil juhime tähelepanu pärandile. Pärandiaastal mõtleme taevapärandi kandmisele ja hoidmisele. Koguduse üks ülesanne teiste kõrval on hoida seda pärandit, mis meie kätte on usaldatud, ning olla sealjuures ustavad Jumalale,» lausus Viilma.

Kuulutada Kristust mitmel moel
Jutlustas värske Maarja medali laureaat piiskop Einar Soone, kes märkis, et aastaid peetud toompäevad on olnud kindlasti õnnistuseks paljudele neist osavõtnutele. «On ju kogudus erinevate ettevõtmistega ja selliselt annab ta tunnistust sellest, kuidas kristliku usu ja kultuurivahenditega on võimalik lisaks tavapärasele jumalateenistusele kuulutada Kristust ka mitmel teisel moel.»
Ta tõdes rõõmsalt, et esimest korda on otsustanud toomkogudus ja Kaarli kogudus neid päevi koos pidada. Kaarli kogudus on küll all-linna kogudus, kuid algaegadel peeti jumalateenistusi just Toompea lossis. Piiskop lisas, et kahe koguduse näitel on meie esivanemad taevapärandit ka aupaklikult hoidnud. Edasi arutles ta teemal, miks on usk ühiskonnas nõrgaks jäänud.
Jumalateenistuse järel riputas toomkoguduse juhatuse esimees Indrek Treufeldt Einar Soonele kaela Maarja medali ja õpetaja Urmas Viilma andis üle kultuuripreemia. Eks see ole ju omamoodi sümboolne, et esimestel kahe koguduse ühistel toompäevadel sai Maarja medali Soone, kes 40 aastat tagasi toomkirikus ordineeriti ja kes oli pikki aastaid Kaarli koguduse õpetaja.
Pärast jumalateenistust sai Kaarli koguduse rahvas ronida toomkiriku torni imeilusat linnavaadet nautima ja vana tornikella lähemalt kaema. Esmaspäevasel missal jutlustas Kaarlis õp Viilma, teisipäeval laulsid Kaarlis kahe koguduse koorid jne.
Õp Viilma sõnul annavad seekordsed toompäevad harukordse võimaluse Kaarli kogudusega koostööd teha ja tema sooviks on, et selline koostöö tiheneks.
Reedel, 11. oktoobril toimub konsistooriumis konverents, mis keskendub pärandkultuuri vaimsetele viljadele. Dr Aldur Vunk räägib palverännakutest, dr Kalmar Ulm palvetest õigeusu kirikus ja Tiina Veisserik ikoonimaalist. Toomkirikus avatakse ikoonilippude näitus.
Täna, Eesti Kiriku ilmumise päeval, käivad vastastikku külas toomkooli ja Kaarli kooli õpilased ja õpetajad. Et toomkoolis on klasse rohkem, kuid Kaarlil on oma lasteaed, siis on toomkooli direktori Egle Viil­ma sõnul kokkusaamistesse haaratud ka Kaarli lasteaia rühmad. Näiteks lasteaia vanem rühm läheb toomkooliga tutvuma ja toomkooli kolmas klass läheb lasteaia viieaastastele külla.
Toompäevad jätkuvad ja palju huvitavat on tulemas. Kava saab vaadata toomkoguduse kodulehelt.
Tiiu Pikkur

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)