Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Toomkooli margiplokki esitleti Tallinna raekojas

15.02.2019 | | Rubriik: Kultuurielu

tallinna-toomkool-700margid11. veebruaril Tallinna raekojas esitletud margiplokiga „Tallinna Toomkool 700“ (fotol) tähistatakse Eesti ja kogu Läänemere regiooni ühe vanima tegutseva kooli esmamainimist.

Seoses kooli juubeliga andis AS Eesti Post välja margiploki koos esimese päeva ümbrikuga.
Ploki ülemisel postmargil on kujutatud Tallinna toomkirikut, mille juurde XIII sajandil kool asutati. Alumisel postmargil on kaks hoonet: Toom-Kooli 11 hoones tegutses kool kuni sulgemiseni 1939, Apteegi 3 hoones alustas kool 2011 uuesti oma tegevust. Margiploki servadel on kujutatud kooliga seotud olulisi isikuid või nende sümbolesemeid: admiral ja meresõitja Adam Johann Krusenstern, maailmakuulus loodus- ja arstiteadlane Karl Ernst von Baer, kaasaegse eesti keele õigekirja looja, kirikuõpetaja Eduard Ahrens ja rahvusvaheliselt tuntud majandusteadlane Ragnar Nurkse.
Ümbrikule kantud ajajoone tähtsündmuste kaudu saab linnulennult ülevaate toomkooli väärikast ajaloost.
Margiploki ja esimese päeva ümbriku on kujundanud kunstnik Riho Luuse.
„Koos Eesti Vabariigiga saab saja-aastaseks palju väärikaid organisatsioone ja ettevõtteid ning mitmedki neist on väärindatud selleteemalise margiga. Toomkooli 700. aastapäev on selles reas eriti särav, nagu on seda ka kooli panus Eesti aja- ja kultuuriloos,“ ütles Eesti Posti juhatuse liige Mari Allese. „Usume, et väärikas postmark aitab seda veelgi rõhutada.“
Eesti vanim kool tegutses ilmselt juba alates XIII sajandi keskpaigast. II maailmasõja hakul suletud kool taasavati 2011. aastal. Praegu õpib Tallinna toomkoolis 212 õpilast. Kooli juubeliaastat tähistatakse mitmesuguste üritustega kogu 2019. aasta vältel.
Eesti Kirik 

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)