Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Rõõmsavärviliselt kujundatud näitusel on välja pandud nii vanaaegseid kooliraamatuid kui ka õppevahendeid. Tiiu Pikkur

Tallinna Linnamuuseumis saab vaadata Tallinna Toomkooli 700. aastapäevale pühendatud näitust „Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi“, mis heidab toomkooli loo kaudu pilgu Eestimaa hariduse varasematesse aegadesse.

Toomkooli ja linnamuuseumi ühistööna valminud ajaloonäitus kirjeldab toomkooli näitel hariduselu kujunemist Eestimaal läbi sajandite kuni 20. sajandi keskpaigani. Väljapanekute hulgas on ka toomkooli tuntud vilistlastega seotud esemeid ja memorabiilia.
Näitusega käib kaasas muuseumitund „Koolilapsed vanas Tallinnas“, kus avastatakse, kuidas käisid lapsed koolis vanasti – nii 100, 300 kui ka 700 aastat tagasi. Lahendatakse koos põnevaid vanaaegseid kooliülesandeid ja uuritakse, millega vana aja lapsed erinevatel ajastutel kirjutasid.
Muuseumitundi, mis kestab 45 minutit, on oodatud lapsed alates 5. eluaastast kuni 5. klassini. Teisipäeval, 12. novembril kell 18 algab kuraatorituur, kus näitust tutvustab ajaloolane Ene Hiio.
Tallinna Toomkool on vanim Eestis tegutsev kool ja üks vanemaid kogu Läänemere regioonis. Selle tähtsust Tallinna ja kogu Eestimaa haridus- ning kultuurielus on raske ülehinnata. Keskaegsest ladinakeelsest katedraalikoolist sai Rootsi ajal algharidust andev triviaalkool e väike linnakool, hiljem saksakeelne aadliakadeemia ja viimaks gümnaasium.
Kooli õpilaste hulgas on olnud peale aadlike ja vaimulike ka linna kaupmeeste ja haritlaste lapsi, saksa, rootsi, soome, vene ja harva ka eesti päritolu õpilasi. Nende seast on kasvanud kogu maailmas tuntud teadlasi, maadeavastajaid ja poliitikategelasi, eelkõige aga Eestimaa elu edendajaid. 1. septembril 2011 alustas õppetööd kaks 1. klassi. Aasta pärast saadi koolitusluba ja 1. septembril 2012 taasavati Tallinna Toomkool.
Näituse kuraator on Ene Hiio, kujundajad arhitektuuribüroo b210 ja disainistuudio Ruum 414.
Näitus on linnamuuseumis (Vene 17) avatud 4. oktoobrini 2020.
Tiiu Pikkur