Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Toomkogudus sai esimest korda kiriku omanikuks

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tallinna linnapea Taavi Aas ja toomkoguduse juhatuse esimees Indrek Treufeldt allkirjastavad lepingu, millega toomkogudus saab kiriku omanikuks.
Arho Tuhkru

Neljapäeval, 19. aprillil kirjutasid Tallinna linnapea Taavi Aas ja EELK Püha Neitsi Maarja Piiskopliku Toomkoguduse juhatuse esimees Indrek Treufeldt alla lepingule, millega linn annab toomkiriku hoone ja kinnistu tasuta üle toomkogudusele.

Möödas on rohkem kui 91 aastat, kui Eesti vabariik riigistas Eestimaa rüütelkonnale ja saksakeelsele kogudusele kuulunud toomkiriku hoone ja kinnistud. See olukord kehtis kuni Eesti vabariigi taasiseseisvumiseni, siis andis riik kiriku Tallinna linna omandisse.
1927. aastal asutatud eestikeelne EELK Tallinna Piiskoplik Toomkogudus sai selle lepingu sõlmimisega esimest korda kiriku omanikuks.
Toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru, mis koguduse elus nüüd muutub? „Koguduse elus ei muutu peale enesetunde ja teadmise, et toomkiriku hoone on täies mahus meie oma, olulist midagi. Me oleme ikka kiriku eest hoolt kandnud, kirikus toimuv (teenistused, talitused, kontserdid jne) jääb samaks. Tegemist on üliolulise arhitektuuripärliga ja muinsuskaitselise objektiga, kogu sisustus on ju nagunii toomkoguduse oma.
Kulusid oleme ka siiani ise kandnud. Olenemata omandisuhtest on linn toetanud nii meie kui teisi kirikuid remontimisel, konserveerimisel, uuringutel jne. Olen veendunud, et see jätkub. Kui vaadata, kuidas linn toetab katoliku kiriku remonti või toetas Tallinna renessansiga seotud kirikute remonte, siis siin ei ole mingit vahet tehtud. Linn hoolib jätkuvalt.“
Toomkirik on EELK peapiiskopi kirik e katedraalkirik, kus peapiiskop pühitseb ametisse kõik EELK teenistusse asuvad kirikuõpetajad. Kirik pühitseti Eestimaa (siis Põhja-Eesti) peakirikuks 1240. aastal ja on pühendatud pühale neitsi Maar­jale.
Tiiu Pikkur