Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Toomkiriku pillikogu täienes kontsertklaveriga

25.09.2019 | | Rubriik: Kirikuelu
Toomkiriku_klaver_8042

Toomkiriku klaveril musitseeris pianist Tanel Joamets. Tiiu Pikkur

Pühapäevase, 22. septembri jumalateenistuse järel andis EELK toetusfond Tallinna piiskoplikule toomkogudusele pidulikult üle Estonia tiibklaveri.

Klaveri kinkisid kogudusele EELK toetusfondi nõukogu liikmed ja sõbrad, ettevõtjad Indrek Laul, Mart Hirtentreu, Marge Sophie Vinkelberg, Heiti Hääl, Väino Kaldoja, Jüri Ehasalu, Janek Mäggi ja Enn Kunila.
Pidulikku toimingut avades tänas koguduse õpetaja Arho Tuhkru toetusfondi, kes on võtnud nõuks ja jõuks kõige ehedamal ja muusikalisemal viisil – klaveri kinkimisega – kogudust toetada.
Peapiiskop Urmas Viilma tänas oma sõnavõtus toetusfondi pooleteise tegutsemisaasta eest ja meenutas, et tänu EELK toetusfondi liikmete abile on lisaks Tallinna toomkirikule saanud uue Estonia klaveri ka Tartu Jaani kirik, loodud on valgusinstallatsioon Narva Aleksandri kirikusse ning fondi eestvõttel on korraldatud toetuskontserte väikestes maakirikutes.
Toetusfondi nõukogu esimees Indrek Laul ütles klaverit tutvustades, et mudel Estonia 210 loodi aastatel 2010–2012, instrumendi esitlus oli New Yorgis. Seda mudelit on tänaseks tehtud üle 170 ja enamik neist on eksporditud. Kuid samasugused mudelid on ka Kadrioru lossis ja Treffneri gümnaasiumis. „Mul on hea meel, et Estonia 210, mida me peame üheks oma esinduslikumaks tööks, on leidnud siin toomkirikus oma kodu.“
Toomkoguduse juhatuse esimees Indrek Treufeldt lubas klaverit vastu võttes, et pilli hoitakse ja kasutatakse armastusega, toomkoguduse vääriliselt.
EELK toetusfondi tegevust tutvustasid nõukogu aseesimees Janek Mäggi ja tegevjuht Annely Neame.
2018. aastal loodud sihtasutus EELK Toetusfond toetab eesti kultuurile ja kirikule väärtuslike sakraalehitiste taastamist ja säilitamist. Kirikutes sündiva ja elava kultuuri säilimist ning õitsengut.
Pärast üleandmise tseremooniat võlus uhiuuest klaverist lummavaid helisid välja klaverikunstnik Tanel Joamets, kes esitas Franz Schuberti ühe nõudlikuma heliteose, sonaadi A-duur, D 959.
Tiiu Pikkur

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde! (Jh 12:32)