Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Toomas Põld ordineeriti ärevail päevil

16.09.2009 | | Rubriik: Kirikuelu

3. septembril möödus 65 aastat päevast, mil Tallinna toomkirikus ordineeriti õpetajaks Toomas Põld.
Neil päevil sai Saksamaal Bie­lefeldis elav emeriitpraost Toomas Põld Westfaleni evangeelselt kirikult kirja, kus teda õnnitleti ordinatsioonijuubeli puhul – kolmkümmend aastat (1956–1985) Bielefeldi Gustav-Adolfi saksa kogudust teeninud eakal Põllul täitus ordinatsioonist 65 aastat.
Keerukal ajal 3. septembril 1944 ordineeris piiskop Johan Kõpp usuteaduskonna lõpetanud, toona 24aastase mehe. Vajaliku eksami oli ordineeritav jõudnud anda Jakob Aunverile ja Anton Eilartile. Läbi häda õnnestus Põllul veel kätte saada ordinatsioonitunnistus, kuid Reigi kogudus, kuhu ta tööle oli määratud, jäi seekord siiski õpetajata.
Pealetungivate Vene vägede eest lahkusid Saksamaale Toomas Põllu pere, Rootsi Kõpp ja Aunver, Eilart aga arreteeriti kaks kuud hiljem ja saadeti Taga-Kaukaasiasse.
Saksamaal põgenikelaagris teenis Toomas Põld kaasmaalasi jumalasõnaga. Ta meenutab, et sel ajal valmis tema ametirüü, talaar, mida ta koos ametiristiga laenas ordinatsioonipäevaks 2. veebruaril 1947 tulevasele E.E.L.K. peapiiskopile Konrad Veemile. Ordineeris vikaarpiiskop Johannes Oskar Lauri, kes veerand sajandit oli teeninud Otepääl.
Toomas Jeremias Põld teenis lisaks saksa kogudusele ka eesti kogudusi ja oli aastatel 1974–2001 E.E.L.K. Saksamaa praost, ta oli lauluraamatukomitee ja piiblitõlke redigeerimise komisjoni liige.
1996. a kaitses õpetaja Toomas Põld Tartu ülikoolis magistritöö Kullamaa katekismusest ja avaldas 2007. aastal raamatu «Luuka evangeeliumi seletused».
1949. aastal abiellus Toomas Põld Margarete Geibeliga, suvel tähistasid nad 60. pulma-aastapäeva. Neil on kolm last.

Rita Puidet

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)