Esileht » Online » Online artiklid »

Toomas Paul: Tasakaal – see on elu alus

23.07.2013 | | Rubriik: Online artiklid

“Negatiivne” võib mõnes kontekstis olla positiivsest etem – kui öeldakse, et su HIV-test oli positiivne, ei maksa rõõmustada. Samamoodi on ka vähkkasvaja progresseerumise ja regressiooniga.

Tagasiside on süsteemi väljundi toime tema sisendile. Negatiivse tagasiside puhul mõjub väljundi suurenemine sisendit vähendavalt. See võimaldab süsteemil tasakaalustuda.

Negatiivne tagasiside on homöostaasi aluseks – töötab efektile vastu ja stabiliseerib süsteemi. Näitlikustamiseks sobib küttekeha termostaat: niipea kui temperatuur tuntavalt tõuseb, lülitatakse küte välja, ning võetakse uuesti kasutusele alles siis, kui temperatuur langeb allapoole teatud taset.

Positiivne tagasiside

Positiivse tagasiside korral mõjub väljundi suurenemine sisendit suurendavalt. See destabiliseerib süsteemi, viies ta autokatalüütilisele kasvule. Börsimulli puhul investorid ostavad aktsiaid, sest ka teised ostavad, ja hind kerkib lakke. Kuni mull lõhkeb. Positiivne tagasiside on nagu lõhkuma läinud hobune.

Börsil mängivad meist vähesed, aga elektrit kasutavad paljud. Kogu tänavuse aasta on inimeste meeled ja meedia tegelnud parima elektripaketi valimisega. Paraku – tarbijate võimalus valida pesupesemiseks, elektriauto aku laadimiseks jne võimalikult soodsa elektritariifiga aeg tähendab tegelikkuses, et kasutajad suudavad tekitada tippkoormusi kiiremini, kui elektrijaamad generaatorite käivitamisega reageerida jõuavad.

Edasi loe Malehest.

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)