Esileht » Online » Online artiklid »

Toomas Jürgenstein: esimene või viimane koht

17.12.2010 | | Rubriik: Online artiklid

Eesti on usuküsimuste mõttes ülihuvitav ja unikaalne maa, kirjutab Toomas Jürgenstein, Hugo Treffneri gümnaasiumi religiooniõpetaja.

Hiljuti võis lugeda uudist, et Briti telekanal BBC pühendab äärmustest rääkiva telesarja ühe osa Eestile kui maailma kõige vähem religioossele riigile. Sarja «Extreme World» Eestist rääkiv osa jõuab eetrisse järgmise aasta juunis. Filmi aluseks on eelmisel aastal korraldatud uuring, mille põhjal mängib religioon maailmas 84 protsendi täiskasvanud inimeste elus olulist rolli, Eestis on vastav näitaja aga vaid 16 protsenti.

Ilmselt ei tulnud kirjeldatud uuringu tulemus religiooniga tegelenud inimestele üllatusena. Näiteks langes BBC uuring väga hästi kokku 2005. aasta juunis avaldatud Eurobaromeetri uuringuga, mille kohaselt usub vaid 16 protsenti Eesti elanikest, et Jumal on olemas. Samas uskus 54 protsenti Eesti elanikest kõrgema jõu või vaimu olemasolu.

Mõlema näitajaga olime tookord Euroopas esimesed (või viimased), nii et tegelikult võiks filmi aluseks olla ka Eesti kui kõige vaimudeusklikum riik. Religiooniõpetajana teadsin ju ennegi, et õpetan usulises mõttes ülihuvitavas ja unikaalses paigas teemasid, mis on enamikule maailmast olulised. Siiski paneb kirjeldatud olukord küsima Eesti usulise olukorra tagamaade kohta.   

Edasi loe Postimehest.

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)