Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tooma missa julgustab

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Ühine palveosadus: peaaltaril, kus teenisid peapiiskop Andres Põder ja praost Jaan Tammsalu, oli võimalus paluda eestpalvet.  Silja Kaigu
27. märtsil tähistati Tallinna Jaani kirikus Tooma missa esimest aastapäeva. Missal jutlustas peapiiskop Andres Põder ja liturg oli Jaan Tammsalu.

Tooma missa on omanäoline noorte- ja perejumalateenistus, kus saavad end oodatuna tunda erineva usukogemusega inimesed, otsijad ja kahtlejadki. Missa on mõeldud nii kristlastele kui mittekristlastele, keda julgustatakse otsima oma teed.
Iga missa ettevalmistamisega on seotud umbes 20 vabatahtlikku, muusikut ja lauljat erinevatest kogudustest. Eestpalvetajate ja armulaua jagajatena osalevad missal koolitatud ilmikud. Tooma missal saab kirjeldada oma eestpalvesoove ja mõelda oma elus olulistest asjadest muusika saatel. Pärast missat on kohvilaud, mida seekord kaunistas ka sünnipäevatort.
Esimene Tooma missa toimus Helsingis 1988. aastal ning levis mõne aastaga üle Soome ja väljapoolegi. Tooma missa on mõjutanud ka kiriku igapühapäevast jumalateenistust Soomes. Kaks aastat tagasi kutsus praost Jaan Tammsalu Tallinna Tooma missat alustama Soome misjonäride perekonna.
Tooma ansamblit juhib Tero Ruotsala ja missa juhiks on diakon Pia Ruotsala, kes julgustab eestlasi tegutsema oma kogudustes ja korraldab teisipäevaõhtuti Tooma palvust, et inimesed saaks üksteise eest palvetada: «Lähis-Idas misjonitööl olles õppisin, et inimene on ühiskondlik olend ja eriti vähemuses oleva kristliku kogukonna liikmed vajavad üksteist. Armastust Kristuse ihus ehk siis koguduses ja väljaspool jagades me arendame Jumala riiki juba siin maa peal. Kõiki kristlasi kutsutakse misjonitööle.»
Missa olemust kirjeldavad kõige paremini osalenute kommentaarid:
«Kui tavaline missa on reglementeeritud, siis Tooma missa on vaba ja avatud. Avatud Jumalale, hingedele, südametele, palvetele, kaasaegsele vaimulikule muusikale, oma soovide ja palvete väljaütlemisele, kaasa teenimisele. Oluline on võimalus palvetada koos vaimulikuga või lasta paluda eestpalvet enda või lähedaste pärast.»
«Tooma missale tulek suurendab minus ühtekuuluvustunnet kogudusega.»
«Tooma missal saan kuulda ja laulda kaasa ilusaid laule ja koraale. Lastele on tegevuslaud ja nii saan ma ise keskenduda palvele ja sõna kuulamisele. Seal ma tunnen, et lapsed on ka kirikus oodatud.»
«Tulen Tooma missale, kuna tahan teha midagi Jumala ja kiriku heaks. Tahan tunda ennast kasulikuna, tahan anda midagi vastu. Selles osalemine teeb mind rõõmsaks ja toob südamesse rahu.»
Tooma missa toimub Tallinna Jaani kirikus kuu viimasel pühapäeval algusega kell 17. Tooma missast lähemalt vt www.toomamissa.com.
Ruth Alas, Pia Ruotsala