Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Töö lõpeb, teenimine jätkub

29.08.2018 | | Rubriik: Esileht

Anu ja Juha Väliaho Keila kiriku altari ees.
Erakogu

Pühapäeval, 26. augustil saadeti diakon Anu Väliaho pidulikkuse ja südamlikkusega Keila kirikus emerituuri.

„Sisuliselt ei tähenda see midagi, sest Jumala teenimine ju jätkub, aga pühapäevase teenistuse üle olen väga-väga rõõmus ja tänulik kõigile, kes mulle heade soovidega rõõmu tõid,“ tunnistab Anu Väliaho Eesti Kirikule. Temale omase emotsionaalsusega tänab ta peapiiskop Urmas Viil­mat, kes Keilasse tuli, samuti diakon Leo Lekarkinit, kes koos õp Juha Väliahoga peapiiskopil teenida aitas.
Eriline tänu kuulub misjonikoorile Maarja Vardja juhendamisel, mille ridades Anu ise aastaid on laulnud. Kirikus oli sadakond Anu Väliaho tänama ja õnnitlema tulnut, kes pärast teenistust jäid osadusringi kohvilaua ümber.
„Sündinud 1952. aastal, olen mina veel Stalini-aegne laps, kes lapsepõlves Jumalat ei tundnud. Jumal tuli minu ellu 1989. aastal, kui Rannamõisa koguduse jõulupeole jõudes sain õp Karl Reinarult kingiks lastepiibli,“ tuletas Anu meelde oma teed Jumalani. 6. mail 1990 ta ristiti ja Anust sai innukas usklik. Usklik, kes soovis kuuldud rõõmusõnumit jagada nendega, kes veel pimeduses.
„1992. aastal algas mul uus elu koos Juhaga. Meie kihlareis viis Siberisse ja sellest sai 20 aastat kestnud pulmareis hõimurahvaste keskel,“ jutustab Anu oma abiellumisest Soome vaimuliku Juha Väliahoga, kelle huvist soome-ugri rahvaste vastu sai alguse ka Anu armastus hõimurahvaste vastu.
25 aastat tagasi sai Anust misjonär. Viis aastat varem kui loodi EELK misjonikeskus. Koos abikaasa Juhaga sukeldusid nad misjonitööle Siberis. Suuresti nende teeneks on 14 kirikliku keskuse – misjonimajade, palvemajade ja kirikute – loomine.
„See ei olnud kerge. Siberis ei ole luterlane olla lihtne. See ei ole võrreldav Eestiga. Aga seda enam olen õnnelik, et see töö oli õnnistusrikas,“ räägib Anu Siberi-aastatest. Oma töö vilju käis ta tänavu suvel kahenädalase visiidi jooksul vaatamas. Muu hulgas tähistati 14. augustil Marimaal Joškar-Ola koguduse 25. aastapäeva.
Naasnud 2012. aastal Eestisse, sai Juha Väliahost Keila Miikaeli koguduse abiõpetaja ning Anust sama koguduse diakon. Anu keskendus Saue rahva vaimulikule teenimisele. Ka see töö osutus viljakaks. Samm-sammult on liigutud oma koguduse loomise suunas.
„Juhaga abielludes andsin Jumalale altari ees tõotuse olla oma mehe kõrval heas ja halvas,“ rõhutab Anu, kui kinnitab, et kuigi emerituuri siirdudes lõpeb tema palgaline töö EELKs, jätkab ta abikaasa kõrval Jumala teenimist.
Liina Raudvassar

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)