Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

TOIMETUSE POSTIST

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Kaitseliidu vanematekogu üleskutse

11. novembril tähistatakse Kaitseliidu sünnipäeva.

Kutsume kõiki inimesi, eriti kaitseliitlasi, naiskodukaitsjaid, noorkotkaid ja kodutütreid selle päeva rõõmsate ürituste kõrval mälestama kõikides sõdades ja lahingutes langenuid eestlasi.

Leidkem pidupäeval aega vaimulikuks või ilmalikuks hardushetkeks ja süüdakem küünlad langenute haudadel. Pidagem meeles II maailmasõja ja teiste sõdade veel elusolevaid veterane, aga ka kaitseväelasi-veterane, kes on välismissioonidel teinud au Eesti sõjameestele, kaks neist paraku oma elu hinnaga.

11. november võiks saada alguseks uuele traditsioonile – mälestuspäevale. 11. novembril 1918. a sõlmiti I maailmasõjas vaherahu ja lõppes vaenutegevus. Seda päeva hakati hiljem mitmes riigis tähistama vaherahupäevana. Sama päeva tähistatakse USAs ja Šveitsis ka veteranide päevana. 11. novembrit on hiljem hakatud mitmes riigis tähistama kahe maailmasõja mälestuspäevana.

Noore Eesti riigi jaoks ei olnud 11. november 1918 kauaoodatud rahu alguse päev. Samal kuupäeval asutati Eesti Kaitse Liit ja mõni päev hiljem kuulutati välja mobilisatsioon – alanud oli Vabadussõda.

«Liiga harva on eestlased ajaloo jooksul saanud valida poolt ja mundrit. Ometi ei kahanda see nende vaprust. Kümned tuhanded eestlased kaotasid sõdades ja lahingutes oma elu, sageli võõral maal ja tähistamata hauas,» kirjutab toimetusele üleskutse saatnud Kaitseliidu vanemkaplani kt leitnant Gustav Kutsar.

Palve ja maailma sõpruse nädal

Noored kristlikud naised ja mehed tähistavad rahupäeva.

Eesti Noorte Naiste ja Noorte Meeste Kristlike Ühingute Liit kutsub tähistama rahupäeva 17. novembril kell 18 Tallinnas Püha Vaimu kirikus. Üritus on pühendatud Eesti NMKÜ 130. aastapäevale, teenistust viib läbi liidu juhatuse liige õpetaja Anu Konks.

Liit kuulub Noorte Naiste Kristliku Ühingu (YWCA) ja Noorte Meeste Kristliku Ühingu (YMCA) Maailmaliitu. YWCA-YMCA korraldab 12.–18. novembrini palve ja maailma sõpruse nädala «Muutes elusid, muudame ühiskonda». Selle aasta palve eesmärk on olla aktiivne inimene, aidata YMCA-l õpetada ühiskonnale läbi piiblikooli, kuidas elud võivad panna asju liikuma nii väikeses kui suures plaanis. Ka Eesti üritus toetab rahvusvahelist nädalat.

NNKÜ-NMKÜ on üks vanemaid ja suuremaid noorteorganisatsioone Eestis. Liidul on 7 allorganisatsiooni kokku ligikaudu 900 liikmega, kes on tegevad erinevates valdkondades. Eesti NNKÜ-NMKÜ-de Liidu tegevuse põhisuunaks on koordineerida Eestis tegutsevate Noorte Naiste ja Noorte Meeste Kristlike Ühingute tegevust noore põlvkonna terve keha, vaimu ja hinge arendamiseks kristlike põhimõtete järgi.

Teeliste kirikute projektis osalenute teekond

Möödunud suvel osales Risti kirik esmakordselt teeliste kirikute projektis.

Juba kevadel otsustati, et projektis osalenud vabatahtlikud sõidavad sügisel preemiareisile. Plaan sai teoks aasta 37ndal nädalal külaskäiguga Eestimaa erinevatesse kogudustesse. Kui 45 reisihimulist bussis kohad leidnud olid, palus õpetaja Annika Laats teekonnale õnnistust ja sõit võis alata. Noorimaks reisikaaslaseks oli õpetaja Annika vapper pisipoeg Joosep Andreas, kes pole veel aastanegi, vanimaks teeliseks aga 81aastane aktiivne koguduseliige Hilda Edermaa.

Esimesena peatusime Raplamaal Käru kirikus, kus õpetaja Andres Tshumakov tutvustas pühamut ning kohalikku ajalugu.

Jõudnud Mustveesse, kohtusime õpetaja Eenok Haameriga, kelle näol on tegemist Risti koguduse õpetaja vaimse teejuhiga ülikoolipäevilt. Üheskoos suundusime Raja vanausuliste kloostrihoonesse, kus omandasime muu hulgas põgusa ülevaate ikoonimeistrite töödest-tegemistest. Antud koht oli kui maailm omaette ja ometi, vaatamata kultuurilistele erinevustele, tundsime end seal oodatuna ning mõistetuna, sest lõpuks on Jumal meile kõigile üks.

Mustvee kirikus kuulasime huviga Eenok Haameri, kes on alates 1963. aastast tegutsenud sealse koguduse õpetajana, teenistuskäigust ja koguduse tegevusest, nautisime kiriku valgusküllast interjööri ja kuulasime Eha Haameri esituses orelimuusikat.

Õhtu saabudes oli viimaseks peatuspaigaks Põltsamaa pastoraat, kus meid võõrustas lahke pererahvas eesotsas vaimulik Markus Haameriga. Pärast hubast vestlusringi ning õhtusööki kohaliku koguduse liikmete seltsis suundusime Põltsamaa Niguliste kirikusse õhtupalvusele. Vaatamata korduvatele räsimistele õhkab pühakojas harmooniat. Osaliselt Tartu Ülikooli kirikust pärinev sisustus on endale sobiva kodupaiga leidnud.

Unustamatu mulje jättis altari kohal laiuv tähistaevas (loe: omapärase arhitektuuriga lagi), mille embuses õp Annika Laatsi sõnade saatel üksteisele kaitsvaid ristimärke tehes hingerahu soovisime. Õhtupalvusest ammutatud vaimutoitu toetas looduskaunis tagasitee pastoraati.

Järgmisel hommikul suundusime Tartusse, kus esmalt külastasime Pauluse kirikut. Jumalateenistusel jutlustas praost Joel Luhamets, kaasa teenis meie oma õpetaja, kelle vaimulikutee just antud kogudusest alguse sai. Jumalateenistuse lõpul saime koos kohaliku kogudusega osa armulauast.

Meie sisuka reisi viimane külastusobjekt oli Tartu Jaani kirik. Pühamu ajaloost, saatusest, taastustöödest ja terrakotaskulptuuridest andis lahkesti ülevaate õpetaja Umas Petti. Et samal ajal toimus kirikus vanamuusikaansambli kontserdieelne proov, oli meil võimalus osa saada koha paljukiidetud akustikast.

Tagasiteel kiitsime Jumalat õnnestunud väljasõidu ja ilusa ilma eest. Südamlik tänu meid võõrustanud koguduste õpetajatele, liikmetele, reisikaaslastele ja eriline tänu Risti koguduse hingekarjasele Annika Laatsile ning tema tublidele tütardele.

Õnnelikud teelised

Tiia ja Evelin