Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Miks on see maailm hädaorg?

/ Autor: / Rubriik: Arvamus, Lugejate kirjad / Number:  /

Kui inimene on noor, rikas, täis väge, siis ta ei mõtle selle maailma hädadele. Aga teda võib rabada haigus, ta võib pankrotti jääda ning silmini võlgadesse, naine või mees võib teda reeta, vanemad surevad ning ka ta ise on lõpuks siruli surivoodil. Püsitu, kaduv on selle maailma pale, lilled närtsivad, pilved muudavad kuju, ja elu lõpus näeme, et kogu möödunud elu oli vaid välgusähvatus pimedas öös.
Muidugi, ka teatavate asjaolude igaveseks kuulutamine on kurjast. Impeeriumid räuskavad ennast igaveseks, kuid siiski lõpuks varisevad. Seda on õpetanud meile inimkonna ajalugu, kuigi me ei taha ajaloost õppust võtta. Samal ajal Vene ja Eesti vaheline Tartu rahu, mis kuulutati igaveseks, oli ju hea, isegi väga hea, kuid seda on juba piiride muutmisega rikutud.
Mis on inimene ja rahvad universumi ajaloos? Ligi 14 mld aastat universumit ning 5000 aastat kirja leiutamisest Sumeris ja Egiptuses. See on vähem kui silmapilgutus võrreldes universumi eaga. 200 aastat tehnilist revolutsiooni, mis on meid viinud katastroofi äärele, kui mõtleme maailma ökoloogilisele olukorrale.
Inimese elu on habras, targad on ikka elanud igat päeva kui viimast, see annab keskendumis- ja tähelepanuvõime tähtsaimale päeva jooksul. Aga enamik elab, nagu oleksid nad igavesed. Oh seda valu ja vingumist, kui neid hädad tabavad. Me kütame iseendale põrgut, iga päev õnnetused, tapmised, looduskatastroofid, aina uued uudised maailma saastamisest ja kliima soojenemisest. Lõpuks oleme nõdrad ja vanad, mitte kellelgi pole pääsu, mitte kellelgi selles igavesti muutuvas maailmas.
Ainult vahel puhkevad kunsti õied, mis annavad meile illusiooni kestvusest, kuid needki kaovad universumi muutumisse. Jäädavus on illusioon, ainult usklikud igatsevad siit hädaorust pääseda igavesse Taevasse. Seda taevarõõmu ei suuda väärata miski, ei sünd, ei surm, ei vanadus. Siis võib hetkeks ka see maailm näidata paradiislikku palet oma muutuvuses, kus me maa peal viibime taevas – kus meile aimub Jumala riik. Oh, Jeesus, halasta!
Jaan Tooming

Toimetuse kirjakast:
Aadress: Ülikooli 1, III k, 51003 Tartu
E-post: ek@eelk.ee