Esileht » Uudis » Uudised »

Toetus kirikutele pühakodade programmist

21.12.2018 | | Rubriik: Uudised

Kultuuriministeeriumis tehti eelmisel nädalal kokkuvõtteid riikliku programmi „Pühakodade säilitamine ja areng 2014–2018“ juhtnõukogu kogunemisel. Lõppeva programmiperioodi tulemusena tõdeti, et viimase viie aasta eelarve oli kokku 3,61 miljonit eurot ja toetust sai 118 pühakoda.
Eestis on 450–500 pühakoda, neist on kultuurimälestistena kaitse all pooled. Kultuuriministri kinnitatud riiklik programm „Pühakodade säilitamine ja areng“ kutsuti ellu 2003. aastal ning see on kestnud kahes etapis kokku 15 aastat. Programmi jooksul on pühakodadesse investeeritud ühtekokku ligi 13 miljonit eurot ning programm on hõlmanud valdavat osa Eesti kirikutest. Aastatel 2004 kuni 2013 eraldas riik pühakodade säilitamiseks kokku 9,2 miljonit eurot ja toetust sai ligi 200 kirikut. Aastatel 2014 kuni 2018 oli programmi eelarve kokku 3,6 miljonit eurot ja toetust sai 118 kirikut.
„Pühakojad on Eesti kultuuri lahutamatuks osaks olnud sajandeid,“ ütles kultuuriminister Indrek Saar. „On oluline, et riik toetab pühakodade korras hoidmist ja nõustab nende korrastamisel. Ikka selleks, et pühakojad oleksid jätkuvalt huvilistele avatud.“
Pühakodade programm senisel kujul lõpeb, kuid toetused ja arendustegevused jätkuvad. 2019. aasta toetuste saajad selguvad juba jaanuaris. Senise programmi juhtnõukogu asemel on muinsuskaitseametil plaanis kokku kutsuda pühakodade eksperdinõukogu, et kirikupärandiga seotud küsimused regulaarselt läbi arutada. Programmist on toetatud pühakodade ja kirikuvara restaureerimist, ehitusprojektide koostamist, uuringute tegemist ning turvalisuse tagamist. On alustatud kahe raamatusarja välja­andmist, need on „Eesti kirikud“ ja „Eesti kirikute sisustus“.
Eesti Kirik

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)