Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Teleajakirjanik Anne Raiste toob kirikuelu iga vaatajani

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Anne Raiste on 25 aastat vaatajateni toonud kirikuelu uudiseid. Pildil Tallinna Jaani kirikus. Tiiu Pikkur

ERRi teleuudiste toimetajal Anne Raistel on jõuluajal kiire, esimesed vabad päevad on alles aasta lõpus. „Olen pühade ajal pikalt tööl, alustan 21. ja lõpetan 26. detsembril. Mõned intervjuud on juba tehtud, kuid neid tuleb veel. Tahaks ju igaks päevaks midagi omapärast ja põnevat leida.“

Anne on 25 aastat „Aktuaalse kaamera“ vahendusel valgustanud eesti rahvast usu, usupühade ja kirikute tegemiste teemal. Kes on see tarmukas ajakirjanik, kes kirikuringkondades ammu tuttav paljudele?

Kirjandus, teater, kunst
„Olen täiesti Tartu inimene – sündinud, kasvanud ja koolis käinud. Elva oli mu vanavanemate elukoht, kus ma suviti olin ja kus praegu elab mu isa. Ma õppisin Tartu 8. keskkoolis, mis nüüd on Tartu Forseliuse kool.“ Anne õppis kirjanduse süvaõppe klassis. Üks klass eespool õppis Anne kunagine hea kolleeg ajakirjanik Aarne Rannamäe. „Kui mina kooli läksin, siis oli Aarne juba 2. klassis ja nii terve elu meie koolid ülikooli lõpuni ja hiljem ka töökoht kattusid.“
Huvi ajakirjanduse vastu oli tal juba õige väikselt. „Umbes nelja-aastasena mängisin ma nukkudega „Aktuaalset kaamerat“. Kuna meie kodus seda alati vaadati, siis minagi lõikasin kingakarbist teleka välja ja nukud olid reporteriteks. Ajalehte tegin ka, lõikasin lehest artikleid välja ja kleepisin seinale. Sellest tuli muidugi suur pahandus, et sein rikutud.“
Anne isa oli Vanemuise balletitantsija ja ema ämmaemand. Isa käib siiani oma endiste kolleegidega läbi. Anne oli üsna väike, kui ta oma isa laval tantsimas nägi. „Ma kartsin teda, kui ta tuli oma kostüümis. Isa kolleegid mäletavad seda ja küsivad, et kas ma ikka kardan kostüümis inimesi.“
Elukutsevalikul oli päevakorral nii kunstiteema – Anne käis kunstikoolis – kui ka teater, ta lõpetas Vanemuise teatristuudio. Ent võitis ajakirjandus. Anne kohta võib kindlalt öelda, et juba lapsena unistas ta saada „Aktuaalse kaamera“ ajakirjanikuks!

Unistus sai teoks
Kui Anne oli abiturient, lõpetas Tartu ülikooli Juhan Peegli esimene ajakirjanike lend. „Kirjutasin tol ajal natuke ajalehele Edasi. Ja mul oli, millest kirjutada – ikka teatrist.“
Ülikooli ajakirjanduse erialale sisse saamiseks tuli läbida tihe sõel – 35 inimest oli ühele kohale. „Televisioon tuli minu ellu kolmandal kursusel ja võib-olla sai siin määravaks joonistamise ja pildilise enesemääramise oskus. Viimasel kursusel sain juba poole kohaga Tartu stuudiosse tööle.“
Ent Anne tahtis Tallinna. „Ma tahtsin väga Tallinna, sest Tartu jäi noorele inimesele kitsaks.“ Ta on töötanud oma unistustekohal „Aktuaalses kaameras“ kaheksakümnendate keskpaigast alates, olnud suurte pöörete keskmes, kajastab peamiselt poliitikauudiseid, on omainimene riigikogus ja valitsusringkondades. „Mulle meeldib selline püstolreporteri töö, kiired muudatused, uued teemad jm.“

Kiriku-uudis ekraanile
Anne oli esimene ja on siiani praktiliselt ainus, kes uudistesaadetesse kirikuteemasid toob. „Esimene, keda inter­vjueerima läksin, oli peapiiskop Kuno Pajula. Miks just mind saadeti, ma ei teagi. Aukartus oli mul väga suur, ehkki Pajula oli lahke ja sümpaatne inimene. Ta andis mulle ühe numbri ja ütles, et helista sellele mehele, tema seletab sulle kõik ära. See mees oli Tiit Salumäe, kes tõesti mulle rahulikult mitmeid asju selgitas.“
Järgmiseks tulid ülestõusmispühad ja Anne võttis taas Pajulaga ühendust. „Mäletan, et seisime toomkirikus altari ees ja nuputasime koos, millest me räägime. Kuni Pajula ütles, et hakkame millestki peale, räägime ristist, selle tähendusest ja jõuame sealt ülestõusmispühadeni. Püüdsime rääkida hästi arusaadavalt.“
Nii asetus pikkamööda kiriku-uudis päevauudistes omale kohale. „Meie kontseptsiooniks sai, et kirik on elu osa, mis on normaalne ja käib igapäevaelu juurde. See on ka heategevus, inimeste aitamine jm, millest suurte pühade lugude kõrval kindlasti räägime.“

Teenekas ajakirjanik
Üks meeldejäävamaid sündmusi oli Annel selle aasta märtsis, mil ta külastas Vatikani, kajastades nii roomakatoliku kiriku omaaegse peapiiskopi Eduard Profittlichi õndsakskuulutamise dokumentide üleandmist Pühale Toolile kui ka paavst Franciscuse audientsi, kus osalesid teiste hulgas paavsti 2018. aasta Eesti-visiidi korraldamises osalenud inimesed.
Anne Raistet on tunnustatud õigeusu piiskopi Platoni III järgu ordeniga (2009) ja EELK meediapreemiaga (2014). Eesti Kirikute Nõukogu otsustas oma oikumeenilise aastapreemia 2019 anda ERRi ajakirjanikule Anne Raistele. Preemia antakse üle 18. detsembril Pirita kloostris
Tiiu Pikkur