Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Teistsugusest kevadest suvesse

/ Autor: / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number:  /

Puhkuse-eelne viimane Eesti Kirik on valmis ja lugeja laual või ekraanil. On olnud teistsugune kevad, täiesti teistsugune. Praeguseks aga on astronoomiline suvi saabunud ja käes valgete ööde aeg.

Tagasi vaadates võime lehetegijate poolt öelda, et ka siis, kui midagi ei toimu, kui sündmused otsa saavad, on jätkuvalt palju, millest kirjutada. Saab süveneda iseenda ja teiste tunde- ja mõttemaastikesse, ajalukku, pühakirja, palvesse ja kirjandusse. Teemasid jagub. Küsitav, kas selline olukord saab n-ö lõputult kesta (aga mine tea!), ent usaldava südame ja leebe Püha Vaimu läheduses on kõik võimalik. Tõesti: „Ma suudan kõik tema läbi, kes teeb mind vägevaks“ (Fl 4:13).

On tore, et võime hetkel sotsiaalsele distantseeritusele selja pöörata, alates 19. juunist, mil 2+2 reegel tühistati, rahulikult kirikupingis teisest mööduda ja süümetundeta lähemale kui kaks meetrit istuda. Kas tahame veel seda? Mina tahtsin. Aga väga selgelt tajusin, et paremal istuv naaber oli minuga ühte meelt, vasakul mitte. Meil on erinevad tempod, et ühest olukorrast teise liikuda, et kohaneda. Koroonaviiruse kriisi tulemusel on minus süvenenud arusaam, et hinnangute andmine teiste hirmudele pole kohane.

Vahel jääb aga mulje, et hirmudega pole enam midagi pistmist ja kriisi riismetel n-ö liugu lastes minnakse kergemat teed. Tartu ülikooli lõpetanud teavad, kui oluline on lõpuaktusel „Gaudeamust“ laulda, diplom vastu võtta ja seejärel oluliste inimestega koos olla. Sel aastal jäi see ära. Lõpuaktused toimusid virtuaalselt. See tekitas küsimusi, sest vaatamata veel mõningatele kehtivatele piirangutele suutsid näiteks paljud gümnaasiumid kohanduda ja siseringile (tihti lõpetajad ja õpetajad, mõnel juhul ka koos vanematega) korraldatud lõpuaktustel meelejäävaid virtuaalvabu hetki pakkuda. Ja neid hetki vajame pärast kriisi ilmselt rohkemgi kui tavaliselt. Siinkohal tuleb au anda usuteaduse instituudile, kus leiti lahendus, kuidas oma lõpetajaid õnnitleda reaalajas. Kaunist suve ja kohtume leheveergudel 5. augustil!

Kätlin Liimets