Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Teisest Eestist ja teda ümbritsevast

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Tähelepanekuid Kanada eestlastest ja Toronto elanikest.

Torontos ja selle lähikonnas peaks elama ca 8000 eestlast.
Siin tegutseb kaks eesti luterlikku kogudust. E.E.L.K. Kanada praostkonnas on täna veel 12 kogudust. Ligi kolme miljoni elanikuga Torontos võib eestlasi kohata täiesti juhuslikult tänaval ja poodides.
Erinevatest Eesti maakondadest kunagi siia jõudnud teevad veel 50 aastatki hiljem siin vahvaid kokkutulekuid. Hiljaaegu olin kutsutud Mulkide Seltsi kokkusaamisele, kus kõnelesin enam kui 60 rõõmsale inimesele.
Aitan teenida kuut eesti kogudust. Külastan vanadekodusid ja haiglaid. Siinsed kõrges eas (üle 80) inimesed laulavad Ehatare vanadekodu teenistusel koraale nii, et mõnigi Eesti linnakogudus peaks silmad maha lööma. Paljud üle 80aastased sõidavad autoga Toronto meeletult tihedas liikluses nii, nagu nad oleksid elukutselised 40aastased autojuhid.
Hoolivus ja reipus

On vahva kohtuda siin kaugel maal paljude huvitavate inimestega: Viljandi kunagise linnapea pojaga (Jaan Vares); kunagise Halliste jaamaülemaga; Viljandi Jaani koguduse tubli kirikumehe onuga, kes on siinse Sudbury koguduse juhatuse esimees, ja paljude teiste mõnusate eestlastega.
Teeme head koostööd dr Roman Toiga, kes üle poole sajandi tagasi on mänginud minu kodukoguduses Viljandis orelit. Seegi mees kihutab elegantselt autoga ja mängib väga hingestatult Peetri kirikus orelit. Need ja paljud teised on inimesed, kes hoolivad väga oma isamaast ja oma kirikust ja oma ligimestest. Siinsed ametivennad on hoolivad ja rõõmsameelsed.
Kanada eesti kogudustes on üle 50 aasta palvetatud igal jumalateenistusel Eesti maa ja rahva pärast. Veel tänagi tõustakse mitmes koguduses eestpalvete osas püsti ja Eesti hümni helide saatel peetakse vaikne palve oma isamaa pärast.
Teine Eesti Kanadas

Tuhandete kilomeetrite kaugusel Eestist on üks teine Eesti oma kirikute ja kogudustega, Eesti Maja, Tartu Kolledži, eestlaste vanadekodu Ehatare ja Eesti Koduga selle kõrval.
Kauaaegne Eesti aupeakonsul ja peakonsul Kanadas Ilmar Heinsoo on jumalateenistustel ratastoolis Ehatare kirikuruumi esimeses reas, elades teenistusele kaasa, lauldes ja palvetades.
Kui tänasin seda suurt tööd ja ilusat võitlust võidelnud meest, vastas ta, et see, mida ta on teinud, pole tänu väärt. «Aga see, mida õpetaja ütles Sinu kohta, on ju täiesti tõsi!» parandas rõõmsameelne hooldaja oma hoolealust.
Enamus Kanadasse tulnud eestlastest on siin teinud väga palju tööd ja tõstnud siinse ühiskonna arvamuse eesti rahvast kõrgele. Kurvalt räägitakse mõnest viimastel aastatel siia tulnud õnneotsijast, kes meie rahva mainet varguste ja muude rumalustega alla on kiskuda püüdnud, kuid õnneks kaalub hea halva suuresti ülesse.
Teeb natuke kadedaks, kui näen ja kuulen Toronto Peetri kiriku keldriruumides igal laupäeval ligi 60 skaudi ja gaidi energilist tegutsemist ja laste ning noorte eestikeelset juttu ja laulu. Pea pooled on poisid ja poiste juhendajad on vahvad mehed. 26. oktoobril toimunud soomepoiste liikumise 60. aastapäeva jumalateenistusele järgnenud pidulauas kiriku keldrisaalides oli koos üle 130 inimese.
Siin maal on eestlane olla uhke ja hea!
Jaan Tammsalu