Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Teet Hanschmidtile Järvamaa elutööpreemia

01.02.2017 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Teet Hanschmidt tunneb kutsumust olla vaimulik. Arhiiv

20. jaanuaril anti Järva praostkonna kauaaegsele praostile ja Türi koguduse õpetajale Teet Hanschmidtile Järvamaa elutööpreemia.

Eesti Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupile esitas Teet Hanschmidti kandidatuuri Türi Püha Martini kogudus. Kogudus, kes tunneb oma õpetajat alates 1990. aastast, mil pärast praost Harald Meri mõrvamist seati kogudust teenima paar aastat varem usuteaduse instituudis oma teoloogiaõpinguid alustanud Teet Hanschmidt.
Oma sünnilinna jõudis tagasi mees, kes paljudele eestlastele seostus toona veel hästi sooritatud rollidega teatrilaval. Cum laude 1974. aastal konservatooriumi lavakunstikateedri lõpetanud mees otsustas kannapöörde teha pärast seda, kui oli töötanud näitlejana Tallinna Draamateatris ja Rakvere teatris. Ta vahetas teatri kiriku vastu.
Hanschmidt sai Türi koguduse õpetajaks kogudusele keerulisel ajal. Pastoraat koos paljude kirikuvaradega oli põlenud, tuleroaks oli saanud raamatuid ja dokumente ning hävinud oli koguduseliikmete register. Halvas seisus oli ka kirikuhoone. Tööpõld oli lai. Aga Teet Hanschmidt sai hakkama.
Nüüd on kirik Türi linnas nähtav ja küllap on selles oma osa koguduse vaimulikul, kellega ollakse harjunud. Ka linnavolikogu ja Rotary klubi liikmena on Teet Hanschmidtil õnnestunud sünnilinna elukorralduses sõna sekka öelda. „Eks minu aastatepikkune kohapeal olek on loonud kindla vaimulikukuvandi, mis annab turvatunde,“ arvab Hanschmidt ise.
Teet Hanschmidti panust on varemgi tunnustatud. 2005 pälvis ta kodanikupäeva aumärgi. 2007 anti talle EELK Teeneteristi III järgu orden ja 2010 valisid ametikaaslased ta EELK aasta vaimulikuks.
Liina Raudvassar

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)