Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Teerajaja ja külvimehe Villem Reimani mälestuseks

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /


Täna meenutatakse Villem Reimani seoses tema 150. sünniaastapäevaga, Eesti Post annab sel puhul välja uue margi.

1861. aastal 9. märtsil Viljandimaal Karola külas sündinud Villem Reimanist sai teerajaja Eesti Vabariigile.
Tütar Helmi Reiman-Neg­go on öelnud: «Ta ise oli «rahvavalgustaja» suuremal mää­­ral kui ükski noorema ärkamisaja meestest, sest tal oli suurem vaimu- ja südamekapital ära anda kui ühelgi neist. Ja ta andis kõik ära. Ta käis kui külvimees üle maa kahe käega teri visates tuulde ja ilma. Ta ei küsinud, kas ta oma andeid kasulikumalt teisiti saaks ära tarvitada.»
Villem Reimani mälestusele austusavalduseks viiakse täna hommikul kell 10 pärg tema ausamba jalamile Tartus Toomemäel. Sellele järgneb Postimuuseumis margiesitlus, mille on korraldanud muuseumi projektijuht Eve Aab.
Üritusel peab kõne Villem Reimani Kolleegiumi juhatuse esimees kirikuõpetaja Ants Tooming ja laulab Nõo koguduse meesansambel. Osalevad Eesti Posti ja Eesti Rahva Muuseumi esindaja.
Samas saab osta kunstnik Indrek Ilvese kujundatud Villem Reimani näopildiga margi (fotol) väärtusega 35 senti, kasutusel on esimese päeva tempel. Margi suurendus kingitakse Eesti Üliõpilaste Seltsile.
Eesti Rahva Muuseumis saab vaadata iseseisvuspäeval avatud näitust «Teerajaja» (fotol plakat), mis tutvustab suurmehe kirjanduslikku tegevust.
Väljapanek pärineb ERMi, Eesti Kirjandusmuuseumi, EÜSi ja usuteaduse instituudi kogudest. Seal on trükiseid Reimani kõnedest eesti kodu, sepise, muinasusu, põllutöö ajaloo jm teemadel.
Lisaks on EÜSi albumeid, Piibli ümberpanemise lugu pühakirja 150. aastapäevaks, ka Reimani viimane kõne 21. veebruarist 1916, pühendatud J. V. Jannsenile.
Täna pärastlõunal kell 15 on Eesti Üliõpilaste Seltsi majas Villem Reimani Kolleegiumi pidulik vastuvõtt, esitletakse raamatut «Villem Reimani ja Jakob Hurda kirjavahetus» ja autasustatakse Reimani-teemaliste õpilastööde autoreid.
Uut postmarki esitletakse ka Kolga-Jaanis, kus Villem Reiman teenis kirikuõpetajana veerand sajandit, ja Tallinna postkontoris, seal on kasutusel ka esimese päeva tempel.
Rita Puidet